°C

Minister środowiska H.Kowalczyk na rozmowach w KE

źródło: Pixabay

Minister środowiska Henryk Kowalczyk będzie dziś (21.02) w Brukseli, gdzie po południu spotka się z komisarzem odpowiedzialnym za środowisko, Karmenu Vellą. Wśród poruszonych tematów mają znaleźć się sporne kwestie, w tym prace w Puszczy Białowieskiej.

Minister środowiska przylatuje do Brukseli dzień po ogłoszeniu opinii rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Puszczy Białowieskiej. Yves Bot uznał, że Polska złamała unijne prawo decydując się na wycinkę. Podzielił tym samym argumentację Komisji Europejskiej.

Opinia nie jest wiążąca, ale w większości przypadków sędziowie kierują się analizami rzeczników generalnych. Ostateczne orzeczenie ma być znane za kilka tygodni. Polska – jak zapowiedział w oświadczeniu minister środowiska – zastosuje się do werdyktu. 

Komisja Europejska oczekuje, że minister środowiska poinformuje dziś o dalszych planach dotyczących Białowieży. Jeśli żadne prace nie będą wznowione, to nawet jeśli Trybunał Sprawiedliwości uzna, że doszło do naruszenia unijnych dyrektyw, żadnych sankcji nie będzie, bo Komisja Europejska o kary nie wnioskowała. 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.