°C

Minister środowiska H.Kowalczyk na rozmowach w KE

źródło: Pixabay
 

Minister środowiska Henryk Kowalczyk będzie dziś (21.02) w Brukseli, gdzie po południu spotka się z komisarzem odpowiedzialnym za środowisko, Karmenu Vellą. Wśród poruszonych tematów mają znaleźć się sporne kwestie, w tym prace w Puszczy Białowieskiej.

Minister środowiska przylatuje do Brukseli dzień po ogłoszeniu opinii rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Puszczy Białowieskiej. Yves Bot uznał, że Polska złamała unijne prawo decydując się na wycinkę. Podzielił tym samym argumentację Komisji Europejskiej.

Opinia nie jest wiążąca, ale w większości przypadków sędziowie kierują się analizami rzeczników generalnych. Ostateczne orzeczenie ma być znane za kilka tygodni. Polska – jak zapowiedział w oświadczeniu minister środowiska – zastosuje się do werdyktu. 

Komisja Europejska oczekuje, że minister środowiska poinformuje dziś o dalszych planach dotyczących Białowieży. Jeśli żadne prace nie będą wznowione, to nawet jeśli Trybunał Sprawiedliwości uzna, że doszło do naruszenia unijnych dyrektyw, żadnych sankcji nie będzie, bo Komisja Europejska o kary nie wnioskowała. 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku