°C

Belgia będzie szybciej odsyłać nielegalnych migrantów

Pixabay.com

Belgia będzie szybciej odsyłać nielegalnych imigrantów do Tunezji. Porozumienie w tej sprawie podpisali ministrowie obu krajów, odpowiedzialni za sprawz azylu i migracji.
To kolejna decyzja Belgii, zmagającej się od kilku lat z problemem nielegalnej migracji.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, Tunezja będzie zobowiązana do załatwienia w ciągu 45 dni wszystkich formalności, wymaganych do przyjęcia swoich obywateli. W przeszłości takie procedury trwały miesiącami, a nawet latami. Teraz odsyłanie migrantów ma być szybsze i łatwiejsze. W ubiegłym roku policja zatrzymała prawie siedmiuset Tunezyjczyków, którzy przebywali w Belgii nielegalnie. 

W ostatnich latach władze w Brukseli zaostrzyły też zasady przyznawania azylu i kontrolowania osób, które dotarły do Belgii. Ma to ułatwić walkę z nielegalną migracją. A ponieważ Belgia jest traktowana przez przez migrantów jako kraj tranzytowy, z którego przedostają się do Wielkiej Brytanii, wzmocniono także ochronę na parkingach. Migranci wykorzystują bowiem postoje kierowców samochodów ciężarowych, by włamać się do przyczep i potem dotrzeć na Wyspy.

Teraz większa ochrona ma być także w portach, bo nielegalni migranci próbują przedostać się na promy. Kilka dni temu jeden z nich musiał zawrócić, kiedy znaleziono na nim grupę nielegalnych migrantów.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.