°C

Posłowie zajęli się przekształceniem użytkowania wieczystego

Pixabay.com

Użytkowanie wieczyste ma zmienić się we własność. W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe.

Regulację przygotowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Jeżeli prace legislacyjne pójdą zgodnie z planem rządu, do zmian dojdzie 1 stycznia przyszłego roku. W pierwszym etapie przekształcenie będzie dotyczyć lokali jedno i wielorodzinnych.

Za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność trzeba będzie zapłacić. Będzie to można zrobić na dwa sposoby: albo w formie opłat rocznych wnoszonych przez 20 lat. Wtedy wysokość opłaty będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia, czyli 1-go stycznia 2019 roku.

Resort przewidział też wniesienie całej opłaty z góry. W takim przypadku przewidziano bonifikaty – jeśli będą to grunty skarbu państwa, upust wyniesie 60 procent. Na gruntach samorządowych samorządy będą decydowały o wysokości bonifikaty.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.