°C

Posłowie zajęli się przekształceniem użytkowania wieczystego

Pixabay.com
 

Użytkowanie wieczyste ma zmienić się we własność. W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe.

Regulację przygotowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Jeżeli prace legislacyjne pójdą zgodnie z planem rządu, do zmian dojdzie 1 stycznia przyszłego roku. W pierwszym etapie przekształcenie będzie dotyczyć lokali jedno i wielorodzinnych.

Za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność trzeba będzie zapłacić. Będzie to można zrobić na dwa sposoby: albo w formie opłat rocznych wnoszonych przez 20 lat. Wtedy wysokość opłaty będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia, czyli 1-go stycznia 2019 roku.

Resort przewidział też wniesienie całej opłaty z góry. W takim przypadku przewidziano bonifikaty – jeśli będą to grunty skarbu państwa, upust wyniesie 60 procent. Na gruntach samorządowych samorządy będą decydowały o wysokości bonifikaty.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku