°C

115 lat temu urodził się Janusz Kusociński, słynny lekkoatleta, mistrz olimpijski

Trening Janusza Kusocińskiego 1937. Fot. Wikipedia
 

115 lat temu, 15 stycznia 1907 roku urodził się Janusz Kusociński, słynny lekkoatleta, złoty medalista olimpijski, trener i dziennikarz.

Podczas II wojny światowej aresztowany za działalność konspiracyjną, został rozstrzelany przez Niemców w podwarszawskich Palmirach w 1940 roku. Miał 33 lata.

"Kusy", bo taki pseudonim nosił, jako dwukrotny rekordzista świata i dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, stał się symbolem sportowych osiągnięć II Rzeczpospolitej.

W 1932 roku na X Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles został mistrzem olimpijskim w biegu na 10 tysięcy metrów, ustanawiając jednocześnie nowy rekord olimpijski oraz rekord Polski. Po wygranej Janusz Kusociński mówił:

Wysoka cena zwycięstwa „Kusego”

Kibice w Los Angeles obserwujący z trybun zmagania zawodników nie wiedzieli, że polski zawodnik zapłacił za zwycięstwo wysoką cenę. Opowiadała o tym po latach, w 1972 roku, obecna na igrzyskach dziennikarka Kazimiera Muszałówna:

Dwa lata później na pierwszych mistrzostwach Europy w Turynie Janusz Kusociński zdobył srebro na dystansie 5 tysięcy metrów. W 1931 roku został najlepszym sportowcem roku w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Jeszcze w lipcu 1939 roku zwyciężył na mistrzostwach Polski w Poznaniu w biegu na 10 tysięcy metrów.

115 lat temu urodził się Janusz Kusociński, słynny lekkoatleta, mistrz olimpijski - Radio Gorzów 95,6FM

⬆ Mistrz Olimpijski Janusz Kusociński. Fot. Wikipedia

Po wybuchu wojny jako kapral rezerwy zgłosił się ochotniczo do obrony Warszawy

Dwukrotnie ranny, został odznaczony Krzyżem Walecznych. Podczas okupacji działał w Związku Walki Zbrojnej. Pod pseudonimem „Prawdzic” związał się z konspiracyjną organizacją wojskową „Wilki”. Aresztowany przez Gestapo 28 marca 1940 roku, był bestialsko torturowany w alei Szucha i na Pawiaku.

Siostrzenica Janusza Kusocińskiego – Hanna Gościcka – opowiadała w Polskim Radiu (1966) o ostatnim spotkaniu z wujem:

Janusz Kusociński – rozstrzelany przez Niemców 21 czerwca 1940 roku w Palmirach

Prozaik i publicysta, a także żołnierz Armii Krajowej, Lesław Bartelski (zmarł w 2006), autor książki o Kusocińskim, znał go jeszcze przed wojną i podziwiał jego sukcesy.

W Polskim Radiu w 1984 roku wspominał, że po raz ostatni widział go w Warszawie w Boże Narodzenie 1939 roku:

Historyk doktor Janusz Osica w audycji Polskiego Radia w 2002 roku powiedział, że Janusz Kusociński był symbolem sportowca, obywatela i patrioty:

Pośmiertnie w 2018 roku, w związku ze stuleciem odzyskania polskiej niepodległości, Janusz Kusociński został uhonorowany Nagrodą Sportową Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego.

Dla uczczenia pamięci sportowca i patrioty, od 1954 roku są organizowane międzynarodowe zawody lekkoatletyczne pod nazwą „Memoriał imienia Janusza Kusocińskiego”. Ostatnie – 67. – odbyły się w ubiegłym roku na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym w Chorzowie.

115 lat temu urodził się Janusz Kusociński, słynny lekkoatleta, mistrz olimpijski - Radio Gorzów 95,6FM

⬆ Grób Janusza Kusocińskiego na Cmentarzu w Palmirach. Fot. Wikipedia


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku