°C

Rosja wyprowadza wojska z Kazachstanu

Fot. PAP/EPA/Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
 

Rosja kontynuuje operację wyprowadzania wojsk z Kazachstanu. Jak poinformowało radio Echo Moskwy - 18 samolotów z żołnierzami i ciężkim sprzętem wyląduje dziś na lotnisku w obwodzie Iwanowskim.

W Kazachstanie na początku stycznia wybuchły zamieszki. Prezydent tego kraju Kasym-Żomart Tokajew wezwał na pomoc sojuszników z poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Przez tydzień ponad 2,5 tysiąca żołnierzy z Rosji, Białorusi, Armenii, Kirgistanu i Tadżykistanu ochraniało lotniska, misje dyplomatyczne i budynki rządowe.

Wyprowadzanie wojsk ODKB rozpoczęło się w nocy z 12 na 13 stycznia. Wcześniej zakończenie misji obcych wojsk zapowiedział prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew. Dla części komentatorów decyzja o wyprowadzeniu żołnierzy była zaskoczeniem, ponieważ nie sądzono, że misja potrwa tylko tydzień.

Analitycy wojskowi zwracają uwagę, że operacja w Kazachstanie była testem dla sił ODKB, które do tej pory nie brały udziału w podobnych przedsięwzięciach. Komentatorzy podkreślają, że oddziały szybkiego reagowania stworzone przez państwa zrzeszone w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym mogą być wykorzystywane do tłumienia protestów, które zagrożą utrzymaniu władzy przez prorosyjsko nastawione lokalne elity.

W zamieszkach w Kazachstanie zginęło ponad 160 osób, a kilka tysięcy zostało rannych. Demonstranci zdemolowali część budynków rządowych i sklepy. Do aresztów trafiło kilkanaście tysięcy osób, w tym niezależni dziennikarze i obrońcy praw człowieka.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku