°C

ITD: priorytetem w czasie ferii będą kontrole autokarów

 

Inspekcja Transportu Drogowego zrobi wszystko, żeby na polskich drogach w czasie ferii było bezpiecznie. Naszym priorytetem będą kontrole autokarów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek – powiedział główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.


Chcesz sprawdzić, czy autokar, którym dzieci pojadą na wycieczkę, jest bezpieczny? Czy autobus, którym jeździsz codziennie do pracy lub szkoły, ma ważne badania techniczne?

ITD: priorytetem w czasie ferii będą kontrole autokarów - Radio Gorzów 95,6FM

W usłudze Bezpieczny Autobus można to sprawdzić i uzyskać bezpłatny dostęp do aktualnych danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów.


W czwartek odbyła się w Warszawie konferencja prasowa o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Wzięli w niej udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.

„Na ten moment w systemie bazy wypoczynku zgłoszonych jest 4500 wypoczynków, w których będzie uczestniczyło około 130 tys. dzieci i młodzieży. To mówię na ten moment, bo ferie mamy tak jak w wielu poprzednich latach – z wyjątkiem poprzedniego roku – w turnusach aż do końca lutego, więc to jest liczba młodzieży na ten moment zgłoszona”

– zaznaczył szef MEiN Przemysław Czarnek.

Czarnek ocenił, że to jest „niewiele w tym momencie, nieco ponad 2 proc. dzieci i młodzieży.” „Na razie mamy tylko 5 województw, które udają się na wypoczynek. Te zgłoszenia nadal trwają i wygląda na to, że będzie więcej zainteresowanych” – zaznaczył.

Ostrożność rodziców i organizatorów wypoczynku jest bardzo widoczna

Dodał, że ostrożność rodziców i organizatorów wypoczynku jest bardzo widoczna.

„Za tę ostrożność bardzo dziękujemy. Od nas samych w pierwszej kolejności zależy, jak spędzimy te ferie zimowe. Od nas samych zależy, jak podejdziemy do wszystkich ograniczeń pandemicznych, które musimy stosować po to, żeby wrócić później do szkoły w trybie stacjonarnym bez żadnych przeszkód zdrowotnych”

– podkreślił Czarnek.(PAP)

„Inspekcja Transportu Drogowego zrobi wszystko, żeby na polskich drogach w czasie ferii było bezpiecznie. Naszym priorytetem są kontrole autokarów, które będą przewoziły dzieci na zimowy wypoczynek. One będą się odbywały albo przed wyjazdem, albo na głównych szlakach komunikacyjnych. Ważne, aby kierowcy byli trzeźwi, wypoczęci oraz aby stan techniczny był właściwy”

– powiedział główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.

Wskazał, że dwa lata temu w czasie ferii inspektorzy skontrolowali około 1,2 tys. autokarów.

„Nałożyliśmy 260 mandatów karnych na kierowców. Niestety w 60 przypadkach musieliśmy zatrzymać dowody rejestracyjne, z czego w 14 przypadkach pojazdy zostały unieruchomione i niedopuszczone do dalszej jazdy”

– podał szef GITD.

„Mam nadzieję, że przewoźnicy wezmą sobie do serca nasze apele i pojazdy, które będą przewoziły dzieci, będą sprawne technicznie, a kierowcy będą wypoczęci”

– zaznaczył.

Przypomniał także, że na polskich drogach działa ponad 500 urządzeń rejestrujących.

„To są fotoradary stacjonarne, urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości, rejestratory przejazdu na czerwonym świetle i mobilne urządzenia rejestrujące wykroczenia”

– mówił.

W zeszłym roku te urządzenia zarejestrowały blisko półtora miliona naruszeń, głównie przekroczeń prędkości. W aż 6,2 tys. przypadkach kierowcy przekroczyli dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, za co zostanie albo zostało już im zatrzymane prawo jazdy na okres trzech miesięcy.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku