°C

Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy ma 30 lat

Fot. PAP/EPA/YAUHEN YERCHAK
 

30 lat temu, 13 stycznia 1992 roku, powstała Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy. Od trzech dekad dziennikarze Redakcji Białoruskiej codziennie przybliżają słuchaczom wydarzenia polityczne i społeczne na Białorusi, a w ostatnim okresie dużo miejsca poświęcają sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i kryzysowi migracyjnemu. Redakcja współpracuje też z białoruskimi niezależnymi mediami, wypełniając lukę w zapotrzebowaniu na wolne słowo na Białorusi.

Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy rozpoczęła nadawanie audycji od 25 minut dziennie, dziś emituje 5 godzin programu, w tym godzinną i półgodzinną audycję premierową. Zawierają one bogaty serwis informacyjny w języku białoruskim z obiektywnymi informacjami o najważniejszych wydarzeniach na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Białorusi, a także komentarze, rozmowy, relacje i reportaże promujące Polskę oraz informujące o najważniejszych aspektach życia politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego naszego kraju.

Powstanie reakcji było autorskim projektem profesor Niny Barszczewskiej – pracownika naukowego i Kierownika Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego, która od założenia do 2018 roku kierowała Redakcją Białoruską.

W 2008 roku audycje redakcji cieszyły się największą popularnością wśród niezależnych stacji radiowych na Białorusi. Nina Barszczewska w rozmowie z Polskim Radiem (15.05.2008) powiedziała, że jest z tego bardzo dumna:

Redakcja Białoruska przez 30 lat działalności konsekwentnie udostępniała antenę wszystkim białoruskim opozycyjnym ruchom i stowarzyszeniom. W latach 90. jej gośćmi byli znani białoruscy politycy współuczestniczący w procesie odbudowy prodemokratycznych sił białoruskich, między innymi Stanisław Szuszkiewicz, który w imieniu Białorusi w 1991 roku podpisał dokument o rozpadzie Związku Sowieckiego, oraz ówczesny lider Narodowego Frontu Białorusi – Zianon Paźniak.

Redakcja od początku w audycjach informowała nie tylko o tym, co się dzieje w Polsce, ale także na Białorusi. W 2005 roku ówczesny zastępca kierownika Redakcji Białoruskiej Aleksander Nowicki mówił, że dzięki listom i telefonom, ale przede wszystkim Internetowi, dziennikarze wiedzą, że mają słuchaczy na Białorusi:

W 20. rocznicę powstania Redakcji Białoruskiej, 13 stycznia 2012 roku, ówczesny dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy Michał Maliszewski podkreślił, że Polskie Radio jest dla wielu Białorusinów źródłem informacji nie tylko o świecie, ale także o ich kraju:

Redakcja Białoruska podejmuje też tematykę relacji polsko-białoruskich, a także informuje o działaniach białoruskich władz, w tym wobec polskiej mniejszości na Białorusi. W programach regularnie pojawiają się relacje z protestów, informacje o działaniach tamtejszej opozycji oraz zatrzymaniach przez siły reżimu Aleksandra Łukaszenki.

W 2008 roku Nina Barszczewska, ówczesna szefowa redakcji, powiedziała, że nikt nie wie, kiedy zmieni się sytuacja mediów na Białorusi, dlatego tak ważna jest niezależna i rzetelna informacja:

W związku z protestami społecznymi na Białorusi, 22 sierpnia 2020 roku Redakcja Białoruska rozpoczęła nadawanie w Programie Pierwszym Polskiego Radia specjalnych serwisów w języku białoruskim.

Wiadomości po białorusku są emitowane trzy razy dziennie, na fali długiej 225 kHz. Można ich słuchać po godzinie 6.30, w magazynie „W samo południe” po godzinie 12-ej oraz wieczorem po 22-ej w magazynie „Polska i Świat”.
Pierwsze informacje zostały zaprezentowane po godzinie 6.30:

Andrzej Rybałt dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Radia dla Zagranicy i pomysłodawca serwisów w języku białoruskim wyjaśniał (1.03.2020), że serwisy są wyrazem solidarności ze społeczeństwem na Białorusi:

Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy skupia się również na prezentacji założeń polskiej i europejskiej polityki wobec Białorusi, a także na promocji polskiej pomocy i wsparcia demokratycznych dążeń białoruskiego społeczeństwa.

Audycji w języku białoruskim można słuchać w Internecie przez komputer i urządzenia mobilne, jak również na satelicie. Audycje w języku białoruskim są też transmitowane przez rozgłośnie: Radio znad Wilii i Baltic Waves. Oprócz tego na stronie internetowej znaleźć można ważne informacje dotyczące polskiej i białoruskiej polityki, gospodarki, kultury, a także spraw, którymi żyje Polska i Białoruś.

Polskie Radio dla Zagranicy, w którego skład wchodzi Redakcja Białoruska, jest anteną Polskiego Radia. Do 2007 roku było znane jako Radio Polonia. Nadaje program o charakterze informacyjno-publicystycznym, jego zadaniem jest rozpowszechnianie informacji z Polski, z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.

Polskie Radio dla Zagranicy nadaje programy po polsku oraz w pięciu językach obcych: białoruskim, ukraińskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku