°C

Trzej królowie i bohaterowie w centrum miasta

fot. M. Sawoch
 

Trzej królowie przybyli na plac Starego Rynku, który stał się dziś gorzowskim Betlejem. Z powodu pandemii i remontów nie było tradycyjnego przemarszu ulicami Gorzowa. Mimo to, jak co roku, orszakowi przyglądały się tłumy mieszkańców.

Święto Objawienia Pańskiego, nazywane potocznie świętem Trzech Króli jest najstarszym ze świąt katolickich. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w katedrze. Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, biskup Tadeusz Lityński.

Po mszy orszak Trzech Króli wyruszył do gorzowskiego Betlejem. Mędrcy ze Wschodu pokłonili się Jezusowi. W rolę króla Melchiora wcielił się Ireneusz Gasza.

Tradycyjnie już w gorzowskim orszaku oprócz królów szły także postacie związane z historią Polski. Na placu Starego Rynku pojawili się m.in. hetman Karol Chodkiewicz, Józef Piłsudski, św. Jan Paweł II, bł. kard. Stefan Wyszyński i Maria Konopnicka. Mówi Augustyn Wiernicki, organizator wydarzenia:

Orszak Trzech Króli w Gorzowie jest organizowany od 8 lat. Taka forma obchodów święta Objawienia Pańskiego bardzo podoba się mieszkańcom.

Na placu Starego Rynku do wspólnego śpiewania kolęd mieszkańców zaprosił zespół Nowonarodzeni.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku