°C

Premier prezentuje tarczę antyinflacyjną

Fot: PAP/Leszek Szymański
 

Mateusz Morawiecki prezentuje rozwiązania, które mają zahamować wzrost cen. To m.in. obniżka podatków. - Dziś proponujemy duży program obniżek podatków, aby zamortyzować wzrost inflacji - powiedział szef rządu.

 

NA ŻYWO | Konferencja premiera Mateusz Morawiecki i wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Czwartek, 25 listopada 2021

NA ŻYWO | Konferencja premiera Mateusz Morawiecki i wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Czwartek, 25 listopada 2021

 

Zapowiedziane zmiany to obniżka do minimum akcyzy na paliwa, obniżka podatku VAT na gaz do stawki 8 proc. i zniesienie akcyzy na energię elektryczną.

Te rozwiązania mają obowiązywać przez pięć miesięcy.

Z kolei na trzy miesiące obniżona zostanie stawka VAT na prąd (do poziomu 5 proc.). Rodziny o niskich dochodach dostaną też dodatek osłonowy, który ma zrekompensować wzrost cen żywności. Ta zmiana ma objąć ponad 5 mln rodzin.

„Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że inflacja jest konsekwencją pandemii, a dokładnie pakietów pomocowych, jakie wpływają na inflację i faktu, że gospodarki wychodzą z pandemii.

„Mieliśmy dylemat, czy pozwolić na wzrost bezrobocia, do 1,5-2 mln, czy jednak chronić miejsca pracy. Zdecydowaliśmy się chronić miejsca pracy i dlatego włączyliśmy do gospodarki 200 mld zł” – powiedział premier.

Premier prezentuje tarczę antyinflacyjną - Radio Gorzów 95,6FM


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku