°C

Szefowa KE: Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie TSUE

Fot. PAP/EPA/JOHN THYS / POOL
 

System dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni do pracy; oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformowała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli.

Komisja Europejska nie uruchomi mechanizmu warunkowości w budżecie UE przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie skarg Polski i Węgier na ten mechanizm - poinformowała szefowa KE.

Jak wskazała, fundamentalnym filarem praworządności jest niezawisłość sądownictwa i to było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski na szczycie.

„Mamy przed sobą długą drogę; droga ta jest połączeniem dialogu, odpowiedzi prawnej i konkretnych działań na rzecz przywrócenia niezawisłości sądownictwa”

– dodała von der Leyen.

„Jeśli chodzi o mechanizm warunkowości (w budżecie UE – PAP), musimy opracować wytyczne. Jesteśmy w tym procesie. TSUE równolegle musi ocenić wniosek Węgier i Polski, czy ten mechanizm jest zgodny z prawem. (…) Przyjrzymy się wyrokowi”

– powiedziała szefowa KE na konferencji prasowej w Brukseli.

W piątek rano w Brukseli rozpoczął się drugi dzień szczytu Unii Europejskiej. Obrady będą poświęcone migracji. Uczestnicy zajmą się też cyfrową transformacją Europy, w tym bezpieczeństwem cybernetycznym.

⬆ Fot. PAP/EPA/Olivier Matthys, PAP/EPA/OLIVIER HOSLET, PAP/EPA/YVES HERMAN

W czwartek liderzy 27 państw UE dyskutowali o cenach energii, pandemii Covid-19, migracji, handlu międzynarodowym, praworządności i cyfryzacji.

W czwartek unijni przywódcy uzgodnili konkluzje szczytu w kwestii cen energii. Szefowie państw i rządów chcą, by Komisja Europejska zbadała działanie rynku gazu i prądu oraz unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS).


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku