°C

Afrykański pomór świń nadal groźny

fot. archiwum
 

Od 2 lat województwo lubuskie walczy z wirusem afrykańskiego pomoru świń, czyli ASF. Dziś w Urzędzie Wojewódzkim rozmawiano o problemach hodowców i sposobach walki z chorobą.

W spotkaniu z lekarzami weterynarii i przedstawicielami władz wzięli udział rolnicy, dla których jednym z największych problemów jest brak jednoznacznych decyzji dotyczących działań związanych z afrykańskim pomorem świń. Mówi Władysław Piasecki z Lubuskiego Forum Rolniczego:

Obecnie w naszym regionie jest stwierdzonych 6 ognisk ASF u świń w gospodarstwach i u ok. 1200 dzików. Większość województwa objęte jest czerwoną strefą, ale sytuacja jest pod kontrolą – informuje wojewódzki lekarz weterynarii Agata Bobrowska:

Sytuację dotyczącą afrykańskiego pomoru świń na bieżąco śledzi także wojewoda Władysław Dajczak, który ma stały kontakt z lubuskimi rolnikami:

Osoby, które poniosły straty w związku z ASF mogą się starać o dopłatę z budżetu państwa. Mówi główny lekarz weterynarii Mirosław Welz:

Informacje o dopłatach hodowcy trzody mogą uzyskać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku