°C

Podążali śladami powstańców wielkopolskich

fot. M. Sawoch
 

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w grze terenowej i podążało śladami powstańców wielkopolskich. Uzbrojeni w mapy mieszkańcy odwiedzali miejsca związane z uczestnikami powstania, którzy po II wojnie światowej osiedlili się w Gorzowie.

Organizatorem gry terenowej był gorzowski oddział Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Mówi prezes Michał Klisiński:

Uczestnicy gry musieli dotrzeć do Kwatery Powstańczej na cmentarzu świętokrzyskim, biblioteki wojewódzkiej, na skwer u zbiegu ul. Borowskiego i Dąbrowskiego oraz na cmentarz komunalny.

Po II wojnie światowej w Gorzowie mieszkało około 150 uczestników Powstania Wielkopolskiego. Teraz gorzowski oddział Towarzystwa Pamięci szuka informacji o tym kim byli i czym się zajmowali. Mówi sekretarz Andrzej Nawojczyk:

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu. Miało znaczący wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku