°C

VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara – od 15 października

Grafika: Filharmonia Gorzowska
 

Iwona Hossa, Ewa Tracz, Jerzy Maksymiuk oraz Adam Sztaba – to tylko kilka z nazwisk, które pojawią się podczas tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara w Filharmonii Gorzowskiej. Na jego ósmą edycję złoży się sześć koncertów, spektakl taneczny, wystawa fotografii, pokaz filmowy oraz gra dla młodzieży.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska, festiwal rozpocznie się 15 października br. i potrwa do 29 października br.

„Dwa tygodnie koncertów i inspirujących wydarzeń – tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo bogato. W programie, jak co roku, znajdą się duże projekty orkiestrowe – koncerty symfoniczne adresowane do koneserów muzyki współczesnej, podczas których wystąpią znakomici artyści, m.in. śpiewaczki Iwona Hossa i Ewa Tracz”

– zapowiedziała Śliwińska.

Na galę finałową festiwalu, która odbędzie się 29 października zaproszenie przyjął zaś maestro Jerzy Maksymiuk – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Maestro Maksymiuk poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej, która wykona jego wybrane kompozycje. Podczas gali finałowej odbędzie się również prawykonanie jednego z utworów skomponowanych przez maestro – Riff na trzy akordeony.

„Festiwal poświęcony będzie w szczególny sposób jego patronowi – Wojciechowi Kilarowi. W programie jednego z koncertów znajdzie się prawykonanie kompozycji autorstwa Adama Sztaby, dedykowanej wybitnemu kompozytorowi. W koncercie tym zadyryguje właśnie Adam Sztaba – kompozytor i dyrygent, a także osobowość medialna, którego obecność w programie festiwalu pozwoli zainteresować ofertą festiwalową zupełnie nowe grono odbiorców”

– powiedziała dyr. Filharmonii Gorzowskiej Joanna Pisarewicz.

Festiwal to łącznie trzy koncerty symfoniczne, dwa koncerty kameralne, jeden familijny, spektakl Polskiego Teatru Tańca, ale również pokaz filmu „Maksymiuk. Koncert na Dwoje”, połączony ze spotkaniem z Mistrzem, wystawa fotografii Bartka Barczyka oraz gra muzyczna dla dzieci „Młody Współcześniak”.

Koncert inaugurujący odbędzie się w piątek (15 października br.). Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej pokieruje gościnnie Wojciech Michniewski, zaś na scenie wystąpią trio jazzowe Piotr Schmidt, Andrzej Święs, Sebastian Kuchczyński oraz śpiewaczka Ewa Tracz. W programie Krauze, Knittel i oczywiście Kilar.

VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara to kontynuacja podjętej przez Filharmonię Gorzowską w 2013 r. inicjatywy artystycznej będącej pierwszym w regionie lubuskim festiwalem, który kładzie nacisk na propagowanie muzyki XX i XXI wieku wśród szerszego grona odbiorców.

Głównym celem wydarzenia jest propagowanie muzyki współczesnej poprzez różnorodne formy działań artystycznych wśród jak najszerszej rzeszy odbiorców, w tym również wśród młodzieży i dzieci – przekazali organizatorzy.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku