°C

Niemcy wybierają dziś nowy parlament

Frank-Walter Steinmeier oddaje głos w wyborach do Bundestagu. Fot. PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN
 

W Niemczech odbywają się dziś (26.09) wybory do Bundestagu, które mają też wyłonić następcę kanclerz Angeli Merkel. Po 16 latach sprawowania władzy szefowa rządu federalnego w październiku żegna się z urzędem. Według ostatnich sondaży wyścig o fotel kanclerski jest całkowicie otwarty.

Za Odrą nie ma ustawowej ciszy wyborczej. Kampania trwała więc do ostatniej chwili, a główni kandydaci na kanclerza – Armin Laschet, Annalena Baerbock i Olaf Scholz – zachęcali wyborców do postawienia krzyżyka przy swoich nazwiskach. Ostatnie badania dawały pierwszeństwo partii SPD, choć scenariusz lewicowego rządu pod kierownictwem Olafa Scholza nie jest jeszcze przesądzony.

Na finiszu kampanii szef CDU Armin Laschet nadrobił straty, co było widać po sondażach, w których socjaldemokraci tylko nieznacznie wyprzedzali chadeków. W Akwizgranie, swoim rodzinnym mieście, Laschet zaznaczył, że Niemcy zasługują na kontynuację „stabilnych rządów”. „Zakulisowe negocjacje SPD z Lewicą już trwają. To widmo może przepędzić jedynie silna chadecja” – zapewnił polityk.

Wstępne wyniki sondażowe zostaną opublikowane o 18:00, bezpośrednio po zamknięciu lokali wyborczych. Poza wyborami do Bundestagu odbywają się dziś (26.09) także elekcje do lokalnych parlamentów w Berlinie, Turyngii i Meklemburgii-Pomorzu Przednim.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku