°C

Dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej

foto: 12.WOT
 

Wojska Obrony Terytorialnej zapraszają na swoje święto. Żołnierze działającej czwarty rok formacji centralne uroczystości z udziałem dowódców rodzajów wojsk i kierownictwa resortu obrony z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem na czele, organizują dziś (26.09) po południu w Warszawie.

O 14.30 przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpocznie się wydarzenie, w trakcie którego zostanie wręczonych sześć sztandarów – pięć dostaną brygady OT a szósty zostanie nadany Centrum Szkolenia WOT.

Oprócz centralnych obchodów terytorialsi zapraszają też na wojskowe pikniki oraz towarzyszące im „WOT games”. Będzie to okazja do sportowej rywalizacji między innymi w dwóch kategoriach: rekrut i terytorials. Zawodnicy będą musieli wykonać przysiady, pompki, bieg po tak zwanej kopercie albo ścigać się w worku lub biegać z dodatkowym obciążeniem.

Zaplanowano też takie konkurencje, jak przetaczanie opony, przenoszenie worków z piaskiem, pchanie quada, skok w dal, podnoszenie ciężarków, rzut piłką lekarską oraz skłony tułowia.

Zawody zostaną zorganizowane w szesnastu lokalizacjach w całej Polsce, wszędzie tam gdzie działają brygady OT.

Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodsza formacja w siłach zbrojnych. Wojska powstały w 2017 roku i liczą obecnie ponad 30 tysięcy żołnierzy. Do zadań terytorialsów należą: udział w działaniach obronnych we współpracy z jednostkami operacyjnymi, wspieranie służb pozamilitarnych, prowadzenie samodzielnych zadań przeciwdywersyjnych i przeciwdesantowych, a także współpraca z jednostkami sojuszniczymi oraz wspieranie służby cywilnych w sytuacjach kryzysowych.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku