°C

La Palma: lawa wydzielana przez wulkan Cumbre Vieja zwolniła, są nowe minikratery

Fot. PAP/EPA/Miguel Calero
 

Lawa wydzielana przez wulkan Cumbre Vieja na hiszpańskiej La Palmie i spływająca z jego zboczy, zwolniła w ostatnich godzinach do 250-300 metrów na godzinę. To efekt zarwania się górnej części stożka wulkanicznego.

Dyrektor Narodowego Instytutu Geograficznego (IGN) na Wyspach Kanaryjskich María José Blanco poinformowała, że ​​w kraterze znajdują się co najmniej trzy jednoczesne punkty erupcji i dwa punkty, które pojawiły się w piątek u podstawy stożka. Zatem rozpoczęła się nowa faza erupcji wulkanu na La Palmie.

W piątek z rejonu, gdzie spływa lawa, wycofali się strażacy i służby ratunkowe, prowadzące akcje porządkowe i gaśnicze. Tego dnia miejscowe władze zarządziły ewakuację kolejnych miejscowości, w sumie około tysiąca osób.

Zamknięte jest lotnisko na La Palmie z powodu chmury gazu i popiołu. W terminalu ustawiają się długie kolejki podróżnych oczekuących na wznowienie ruchu. Niektórzy z nich opuszczają wyspę promami. Wczoraj przez jakiś czas nie pracowały też dwa porty lotnicze na Teneryfie oraz na La Gomerze.

Na razie w wyniku erupcji nikt nie zginął ani poważnie nie ucierpiał.

La Palma: lawa wydzielana przez wulkan Cumbre Vieja zwolniła, są nowe minikratery - Radio Gorzów 95,6FM

⬆⬇ Fot. PAP/EPA/MIGUEL CALERO

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez zapowiedział, że w nadchodzącym tygodniu jego gabinet ogłosi La Palmę „strefą katastrofy”. Lokalny rząd Wysp Kanaryjskich rozpoczął już wypłaty zapomóg dla osób, które straciły domy. Na La Palmie stale mieszka około 80 tysięcy ludzi.

Spływająca od tygodnia lawa zniszczyła domy, drogi i plantacje bananów.

Erupcja wulkanu rozpoczęła się w poprzednią niedzielę i była poprzedzona dziewięcioma dniami podwyższonej aktywności sejsmicznej. Krater Teneguía w strefie wulkanicznej Cumbre Vieja był uznawany za wygasły do 1971 roku. Ostatnie erupcje trwały od 24 do 84 dni.

La Palma jest jedną z „najmłodszych” należących do Hiszpanii Wysp Kanaryjskich, położonych na Atlantyku, u zachodnich wybrzeży Maroka.

La Palma: lawa wydzielana przez wulkan Cumbre Vieja zwolniła, są nowe minikratery - Radio Gorzów 95,6FM

Fot. PAP/EPA/EUROPEAN UNION, COPERNICUS SENTINEL-2 IMAGERY HANDOUT


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku