°C

Niedziela, na zdrowie! Zadbaj o głowę i szyję

fot. envato.com
 

Za nami IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Co roku w Polsce rozpoznaje się około 11 tysięcy przypadków zachorowań na ten typ raka. Niestety ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno, co zmniejsza szansę na powrót do zdrowia.

Lekarze apelują, aby nie ignorować objawów takich jak przewlekła chrypka, ból gardła czy krwawienie z nosa. Mówi lekarz laryngolog Mateusz Stępiński:

Na zachorowanie na nowotwory głowy i szyi najbardziej narażone są osoby po 45 roku życia. U palących papierosy i nadużywających alkohol ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się aż sześciokrotnie.

Leczenie nowotworów głowy i szyi jest uzależnione od stopnia zaawansowana choroby. Dlatego podobnie jak w przypadku innych nowotworów, ważna jest przede wszystkim profilaktyka.

Badania w kierunku nowotworów głowy i szyi wykonuje m.in. Wojewódzka Poradnia Laryngologiczna, działająca przy szpitalu wojewódzkim. Można się zapisywać telefonicznie pod numerem: 536 373 876.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku