°C

Co słychać w Teatrze u Osterwy?

RG
 

Dziś w ramach cyklu prezentującego gorzowskie instytucje kultury zaglądamy do Teatru im. Juliusza Osterwy. To miejsce w którym oprócz spektakli zobaczyć można także technologiczne nowinki. Zajrzymy także za kulisy nowego spektaklu.

Budynek, w którym mieści się Teatr im. Juliusza Osterwy został wzniesiony w 1873 roku. Podczas I wojny światowej uległ częściowemu zniszczeniu. W 1923 roku rozpoczęła się przebudowa wnętrza obiektu. Gorzowska placówka może pochwalić się Teatrem Letnim, który działał tu do 1925 roku i został reaktywowany w 2002 roku przez dyrektora instytucji – Jana Tomaszewicza:

A mieszkańcy już mogą szykować się na przyszłoroczne, jubileuszowe XX Spotkania Teatrów Ogródkowych. Dyrektor Tomaszewicz jeszcze nie odkrywa wszystkich kart, ale już teraz wiadomo, że na Scenie Letniej pojawi się plejada gwiazd:

Do tej pory na Scenie Letniej gorzowskiego teatru można było zobaczyć m.in. Hankę Bielicką, Joannę Trzepiecińską, Piotra Machalicę, Artura Barcisia, Emilię Krakowską czy Piotra Cyrwusa.

W 1971 roku Teatr im. Juliusza Osterwy został wpisany do rejestru zabytków. Ale placówka idzie z duchem czasu. Dwa lata temu wyremontowano scenę i widownię oraz zmodernizowano teatralny ogród. Pojawiły się też nowości na miarę XXI wieku. Obiekt został wyposażony w multimedialne stanowiska podzielone na trzy strefy tematyczne. Mówi rzeczniczka teatru, Ewa Kunicka:

Podczas rozbudowy teatr został także wyposażony w urządzenia umożliwiające transmisję spektakli w sieci:

Dodatkowo na internetowej stronie teatru można pobrać specjalną aplikację na telefon. Dzięki niej w szybki sposób dowiemy się o nowych spektaklach i atrakcjach przygotowywanych przez tą instytucję kultury.

W Teatrze im. Juliusza Osterwy już niedługo będzie można zobaczyć nowy spektakl. Trwają ostatnie próby do sztuki pt. „1980-TY”. To widowisko muzyczne osnute wokół wydarzeń z sierpnia 1980 roku. Jego reżyserem jest dyrektor Jan Tomaszewicz:

Jedną z głównych ról w nowym spektaklu zagra Justyna Jeleń:

Spektakl „1980-TY” będzie grany w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom. Pierwsze przedstawienie odbędzie się w piątek, 1 października o godzinie 10.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku