°C

Tajwan chce zwiększyć inwestycje w środkowo-wschodniej Europie

Taipei o zmierzchu. Fot. Envato
 

Tajwan chce zwiększyć relacje gospodarcze z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. 65-osobowa delegacja tajwańskiego biznesu w październiku odwiedzić ma Słowację, Czechy i Litwę. To m.in. te państwa, które przekazały na Tajwan szczepionki na Covid-19.

Wizyta najprawdopodobniej wywoła negatywne reakcje rządu w Pekinie.

Delegacji tajwańskiego biznesu w podróży do państw Europy Środkowo-Wschodniej przewodniczyć ma King Ming-hsin, stojący na czele Narodowej Rady Rozwoju. To instytucja odpowiedzialna za rozwój przemysłowy wyspy.

Ministerstwo spraw zagranicznych Tajwanu poinformowało, że do wizyty ma dojść między 20, a 30 października. Delegacja uda się do Europy na pokładzie wyczarterowanego samolotu. Litwa w tym roku zgodziła się na otwarcie w Wilnie przedstawicielstwa Tajwanu, przez co chińskie władze obniżyły rangę stosunków dyplomatycznych z tym krajem.

W ubiegłym roku Tajpej odwiedziła zaś czeska delegacja, której przewodniczył szef izby wyższej tamtejszego parlamentu. Szczegóły oficjalnych spotkań w trzech państwach regionu na razie nie są znane.

Chińskie władze w podobnych sytuacjach zazwyczaj protestowały przeciwko spotkaniom przedstawicieli Tajwanu z zagranicznymi urzędnikami. Litwa, Czechy i Słowacja przekazały Tajwanowi w sumie 60 000 szczepionek na Covid-19. Polska dostarczyła na wyspę 400 000 dawek szczepionki.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku