°C

CBA zatrzymało 5 osób za pranie pieniędzy

fot. Pixabay

Pięć osób zostało zatrzymanych przez CBA w ramach śledztwa dotyczącego prania pieniędzy na kwotę kilku milionów złotych. 

Wśród zatrzymanych jest założycielka i prezes polskiej fundacji działającej na Karaibach, a także prezes spółki księgowej, biznesmen i dwie inne osoby z nimi współpracujące – poinformował IAR rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego Piotr Kaczorek. 

Rzecznik powiedział, że śledztwo dotyczy prania pieniędzy, które przechodziły przez konta fundacji i dotyczyło działań na szkodę jednej ze śląskich spółek. 
Innym wątkiem jest powoływanie się przez prezes fundacji na wpływy w ministerstwie spraw zagranicznych i podjęcie się pośrednictwa w uzyskaniu zgody na wydanie wizy wjazdowej do Polski dla obywatela jednego z państw Bliskiego Wschodu. W zamian miały zostać przekazane pieniądze na rzecz fundacji.

Piotr Kaczorek poinformował, że fundacja miała również wystawiać puste faktury VAT na rzecz zatrzymanego biznesmena.
Śledztwo w tej sprawie toczy się od dwóch lat. Prowadzone jest przez prokuraturę regionalną w Warszawie i delegaturę CBA w Lublinie.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.