°C

M. Morawiecki o suwerenności gospodarczej Polski

 

Mateusz Morawiecki podkreśla szczególną rolę i znaczenie suwerenności gospodarczej Polski. Premier bierze udział w Kongresie 100 lat Polskiej Gospodarki zorganizowanym w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Szef rządu tłumaczył, że tak ważna obecnie suwerenność gospodarcza naszego kraju nie polega na tworzeniu barier protekcjonistycznych, ale na dostosowywaniu kierunku rozwoju gospodarczego do możliwości, niesionego bagażu doświadczeń historycznych, perspektyw i do aspiracji na kolejne dekady. „Tak rozumiemy tę suwerenność w 100-lecie odzyskania niepodległości”- podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier wyjaśnił, że jest ona „mechanizmem polityki gospodarczej państwa skorelowanym z aspiracjami społeczeństwa, zwłaszcza przedsiębiorców”. „Pozwala najlepiej ukształtować mieszankę gospodarczo-polityczno-społeczną, tak, by wzrost w przyszłości opowiadał naszym ambicjom” – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że Polska musi łączyć suwerenność gospodarczą z pełnym uczestnictwem w globalnej gospodarce. Zachęcał, by Polska korzystała z dobrodziejstw tzw. Gospodarki 4.0.
Szef rządu przypomniał, że nasz kraj nie miał możliwości uczestniczyć w rewolucji technicznej, technologicznej i przemysłowych, które zachodziły w ciągu dwóch ostatnich stuleci. „Uczestnictwo w tej czwartej, zachodzącej obecnie rewolucji – cyfrowej, informatycznej, robotyzacyjnej, w dużym stopniu redefiniującej wszystkie sektory funkcjonujące w polskiej gospodarce narodowej i gospodarce światowej, jest dla nas ogromną szansą” – mówił Mateusz Morawiecki.

Tematem Kongresu 100 lat Polskiej Gospodarki są osiągnięcia rodzimych przedsiębiorców w minionych epokach: II RP, PRL i III RP. Dyskusje w panelach koncentrują się także na wyzwaniach, które stoją obecnie przed biznesem i polityką gospodarczą kraju oraz tych, które pojawią się w najbliższych latach.

W wydarzeniu udział biorą m.in. Adam Bielan, wicemarszałek Senatu, minister finansów Teresa Czerwińska, minister edukacji Anna Zalewska, rzecznik rządu, minister Joanna Kopcińska, Marek Suski, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, oraz Jacek Fotek, wiceprezes GPW.

List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał jego doradca Cezary Kochalski.
Kongres 100 lat Polskiej Gospodarki wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Organizatorem wydarzenia jest dziennik „Rzeczpospolita” oraz Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet”.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku