°C

Morawiecki: Nie obawiam się zablokowania środków z UE

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Porcie Szczecin, 11 bm. Fot. PAP/Marcin Bielecki
 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie spodziewa się by doszło do zablokowania wypłaty unijnych pieniędzy dla Polski w powiązaniu z mechanizmem praworządności.

Premier przypomniał, że w grudniu ubiegłego roku na Radzie Europejskiej zostały przyjęte konkluzje określające na jakich zasadach możliwe jest wstrzymanie środków.

„Konkluzje są czymś więcej niż prawo wtórne, a czymś tylko nieco niżej w hierarchii prawa europejskiego niż prawo pierwotne. To z kolei oznacza, że te konkluzje są nie tylko politycznymi, ale de facto również prawnie obowiązującymi wytycznymi do realizacji założeń, które wtedy zostały wynegocjowane na najwyższym szczeblu politycznym”

– mówił premier.

Szef rządu zaznaczył, że gdyby jednak doszło do sytuacji, w której wypłaty byłyby zablokowane projekty zaplanowane w ramach Polskiego Ładu będą realizowane.

„Jesteśmy przygotowani z punktu widzenia montażu linii finansowo kredytowej pod realizację projektów inwestycyjnych z Polskiego Ładu, a w ramach Polskiego Ładu również środków Krajowego Planu Odbudowy i projekty w Polskiego Ładu będą z całą pewnością realizowane niezależnie od kłód, które mogą być rzucane pod nogi naszej polityki gospodarczej”

– mówił Mateusz Morawiecki.

Parlament Europejski wczoraj przyjął rezolucję w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie Unii Europejskiej. Skrytykował w niej Komisję Europejską za to, że nie uruchomiła procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie warunkowości.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku