°C

Naimski: Termin realizacji Baltic Pipe nie jest zagrożony

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Fot. gov.pl
 

Budowa rurociągu Baltic Pipe nie jest zagrożona, a termin oddania pozostaje niezmienny - poinformował pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

Duńskiemu partnerowi projektu cofnięto pozwolenie środowiskowe na budowę 200-kilometrowego odcinka gazociągu.

Minister Piotr Naimski powiedział podczas wystąpienia otwierającego konferencję „Nafta-Gaz-Chemia”, że kłopoty duńskiego partnera nie wyglądają tak źle, jak przedstawia to część komentatorów i mediów.

Pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej podkreślił, że strona duńska prowadzi rozmowy i nic nie wskazuje na to, żeby zmieniła się data oddania gazociągu do użytku, czyli październik 2022 roku.

Ponad tydzień temu Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski. Chodzi o zapewnienie ochrony dla jednego z gatunków mysz i nietoperzy.

W rozwiązanie problemu duńskiego operatora Baltic Pipe chce zaangażować się Komisja Europejska, dla której budowa gazociągu to ważny element dywersyfikacji dostaw gazu, pozwalający na częściowe uniezależnienie się od rosyjskiego paliwa.

Projekt Baltic Pipe

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gaz-System i duński Energinet.

Naimski: Termin realizacji Baltic Pipe nie jest zagrożony Radio Gorzów 23 czerwca 2021

Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. surowca z Polski do Danii. Uruchomienie całej trasy jest planowane na jesień 2022 r.

CZYTAJ TAKŻE: Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski – poinformował w czwartek duński operator systemu przesyłowego Energinet. Polskie MSZ poinformowało, że skutki tej decyzji są analizowane więcej

Baltic Pipe: duńska komisja cofa zgodę. Tereny rozrodu i odpoczynku m.in. myszy zagrożone?


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku