°C

Międzynarodowa Konferencja Naukowa w AJP

fot. M. Sawoch
 

W Akademii im. Jakuba z Paradyża rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa. Wydarzenie jest organizowane wspólnie z Przykarpackim Narodowym Uniwersytetem im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku na Ukrainie.

– Jest to konferencja pod hasłem „Dziedzictwo Kulturowe Pogranicza”, szeroko pojętego pogranicza – mówi Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża. – Dotykamy problemów bardzo różnych: z zakresu historii, tożsamości, socjologii, pedagogiki, psychologii, dziedzictwa literackiego i artystycznego, polityki. A także współczesnych i dawnych relacji. Pochylamy się nad problemami, które zawsze znajdą odbiorcę i będą spotykać się z zainteresowaniem.

Przez dwa dni w sumie zaplanowano 16 wykładów, które wygłoszą przedstawiciele kadry naukowej z Polski i Ukrainy.

To doskonała okazja do wymiany doświadczeń – dodaje rektor Przykarpackiego Uniwersytetu w Iwano-Frankowsku, prof. dr hab. Igor Tsependa. – Mimo, że nie jesteśmy na wspólnym pograniczu to mamy wspólne doświadczenia, a to jest bardzo ważne.

„Dziedzictwo kulturowe pogranicza” jest najstarszą konferencją naukową organizowaną przez gorzowską uczelnię.

– To także możliwość bliższego poznania historii i kultury Ukrainy – mówi prof. AJP dr Halina Uchto. – Cel to przede wszystkim badanie pogranicza, ale ciekawostką tej konferencji jest to, że odbywa się naprzemiennie – raz na Ukrainie, raz w Polsce. Dla nas to jest też wspaniale, ze mogliśmy tam pojechać na Ukrainę. Nasi partnerzy zadbali o to, żeby nasi wykładowcy zwiedzili region, miasto, zabytki.

Z powodu pandemii konferencja odbywa się online. Można ją śledzić na Facebookowym profilu Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Jutro spotkanie rozpocznie się o godz. 9:15.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku