°C

Premier: Nie wolno nam zmarnować drugiego Planu Marshalla

Fot. PAP/Radek Pietruszka
 

Chodzi o około 770 mld zł dla polskich rolników, polskich rodzin, szkół i szpitali; nie wolno nam zmarnować takiej szansy, nie wolno nam zmarnować drugiego Planu Marshalla - apelował we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że głosowanie w sprawie projektu ustawy ratyfikującej decyzję Rady o zasobach własnych dotyczy

„przyjęcia bądź nie środków unijnych na polski rozwój na najbliższą dekadę”. „Ta decyzja jest jedną z najważniejszych decyzji na najbliższe dziesięć, dwadzieścia lat”

– podkreślił Morawiecki.

Według niego, jeżeli doszłoby do odrzucenia ustawy, to „wielu zadawałoby retoryczne i trochę ironiczne pytanie: nie pozwolili Polacy, żeby pokonała ich pandemia, nie pozwolili, żeby kryzys gospodarczy dotknął ich tak, jak inne kraje w Europie, ale sami siebie postanowili pokrzywdzić poprzez brak przyjęcia tak wielkich środków netto”.

„To około 770 mld zł dla polskich rolników, polskich rodzin, szkół i szpitali. Nie wolno nam zmarnować takiej szansy, nie wolno nam zmarnować drugiego Planu Marshalla”

– apelował szef rządu.

Jak dodał, „nie wolno igrać taką szansą, bo ona rzeczywiście jest bezprecedensowa”. „Przez brak przyjęcia tej ustawy ucieszylibyśmy przede wszystkich tych – jak nazwaliśmy (kraje) skąpców – którzy nie chcieli przekazywać tych środków dla krajów Europy Środkowej” – zaznaczył Morawiecki.

Sejm na nadzwyczajnym posiedzeniu zajmuje sie we wtorek rządowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych UE.


Sejmowe większości i ich zastosowanie

We wtorek po południu, na dodatkowym posiedzeniu, Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Niewykluczone, że ustawa zostanie też we wtorek uchwalona.

Konwent Seniorów zdecydował w ubiegły czwartek, że w głosowaniu nad ustawą obowiązywać ma zwykła większość.

Premier: Nie wolno nam zmarnować drugiego Planu Marshalla Radio Gorzów 8 maja 2021


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku