°C

KO nie chce dziś głosowania nad Funduszem Odbudowy

Fot. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (drugi od lewej), przewodniczący PO Borys Budka (po lewej), wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (druga od prawej) i senator KO Bogdan Borusewicz (po prawej) podczas spotkania ws. Krajowego Planu Odbudowy w Senacie w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
 

Koalicja Obywatelska nie chce dziś głosowania nad ratyfikacją ustawy o Funduszu Odbudowy, czyli o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej.

Politycy chcą by głosowanie odbyło się za dwa tygodnie, a w tym czasie odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Plan ten będzie podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy.

O 16-tej ma się rozpocząć dodatkowe posiedzenie Sejmu, podczas którego odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy. Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć około 17.30.

W Senacie odbyło się spotkanie zorganizowane przez klub Koalicji Obywatelskiej, na które zaproszeni byli samorządowcy i przedstawiciele organizacji społecznych, poświęcone tej sprawie.

Po jego zakończeniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwracał się z apelem do liderów opozycyjnych ugrupowań, by „dali samorządom trochę czasu na negocjacje z rządem”.

„Paradoks polega na tym, że ta druga wersja KPO niewiele różni się od tej pierwszej, oferuje się samorządowcom głównie pożyczki, z których tak naprawdę nie będziemy mogli skorzystać”

– powiedział.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka powiedział, że skoro nie ma ustawy wdrożeniowej, klub KO będzie zgłaszał poprawki do projektu ustawy o ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Dodał, że „od ostatecznego kształtu ustawy, będzie decydowało się poparcie Koalicji Obywatelskiej dla ratyfikacji”.

Fundusz Odbudowy zakłada rozdysponowanie do państw członkowskich Unii Europejskiej 672 i pół miliarda euro w formie zarówno dotacji, jak i pożyczek. Jest to odpowiedź Wspólnoty na kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Polska może liczyć z Funduszu Odbudowy na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek.

O 16-tej ma się rozpocząć dodatkowe posiedzenie Sejmu, podczas którego odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy. Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć około 17.30.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku