°C

Prezydent Litwy o wspólnej walce o wolność i wartości

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
 

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że burzliwa historia Polski i Litwy obfitowała w trudne momenty, ale jest jednocześnie historią walki o wspólne wartości i o wolność. Niezłomność obu narodów przyniosła im sukces w postaci niepodległości i niezawisłości.

Prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki oraz prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda podczas powitania przed uroczystym posiedzeniem Izb Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej w budynku polskiego parlamentu w Warszawie, 3 bm. Fot. PAP/Mateusz Marek

Prezydent Litwy o wspólnej walce o wolność i wartości Radio Gorzów 8 maja 2021

⬆ Prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki oraz prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda podczas powitania przed uroczystym posiedzeniem Izb Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej w budynku polskiego parlamentu w Warszawie, 3 bm. Fot. PAP/Mateusz Marek

Podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej oraz posłów Republiki Litewskiej prezydent Litwy podkreślił, że Konstytucja 3 Maja przypomina nam o zarówno o wolności jednostki, jak i o wartościach patriotycznych. Życzył obu krajom, by przyjaźń między nimi trwała oparta o dobrą wolę, wzajemne zrozumienie i pracę nad pozytywnymi zmianami dla obywateli.

„Idźmy razem, ramię przy ramieniu, niech nasze ojczyzny zawsze będą wzorem dla innych narodów. Za naszą i waszą wolność!”

– zakończył swoje przemówienie prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

W gmachu Sejmu odbyło się uroczyste zgromadzenie parlamentarzystów Polski i Litwy z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W wydarzeniu wzięli udział prezydenci obu państw – Andrzej Duda i Gitanas Nauseda.

W związku z pandemią zgromadzenie przebiegło w ścisłym reżimie sanitarnym. Posłowie litewscy byli w Seimasie w Wilnie i połączyli się z polskim Sejmem za pomocą łącza satelitarnego. Z kolei liczba polskich parlamentarzystów na sali plenarnej została ograniczona do reprezentacji klubów proporcjonalnej do ich wielkości.

Prezydent Litwy o wspólnej walce o wolność i wartości Radio Gorzów 8 maja 2021

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Konstytucja 3 Maja, uchwalona w roku 1791, regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej, spisaną ustawą zasadniczą. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, znacząco ograniczyła demokrację szlachecką i częściowo wprowadziła zrównanie praw mieszczan i szlachty. Zawarte w niej zapisy stawiały chłopów pod ochroną państwa. Zniosła również zasadę „liberum veto” uznawaną za jedną z największych wad demokracji szlacheckiej w Polsce.

 

 

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku