°C

Najlepsze wyniki czytelnictwa od 8 lat! Czytamy coraz więcej

Fot. Pixabay
 

42 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku - tak wynika z raportu za ubiegły rok opublikowanego dziś przez Bibliotekę Narodową.

To najlepszy wynik od sześciu lat - mówi dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski:

 

⬆ „Mamy powody do ostrożnego optymizmu. W ciągu roku zanotowaliśmy 3-procentowy wzrost czytelnictwa w Polsce, w skali dwóch lat to jest 5 procent. Możemy zatem powiedzieć, że negatywny, spadkowy trend czytelnictwa w Polsce się zatrzymał”

– podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Raport wskazuje też na duży wzrost książek kupowanych przez Polaków na prezenty.

 

⬆ „To oznacza, że książka wróciła na listę prestiżowych prezentów: uważamy, że książka jest czymś, co możemy podarować innym, sami otrzymujemy i coraz częściej czytamy właśnie książki, które sami otrzymaliśmy”

– mówi Tomasz Makowski.

Według raportu, czytanie książek częściej i chętniej praktykuje się w formie papierowej niż cyfrowej. Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (45%, wzrost o 4%), pożyczenie od znajomego (32%, spadek o 3%) i prezent (34%, wzrost o 3%). Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23%) i własny księgozbiór (20%).

Zauważalny jest relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%). Najczęściej czytana jest tak zwana „literatura sensacyjno-kryminalna”, popularna, ale też biografie, wspomnienia i książki historyczne dotyczące XX wieku. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na swojej stronie podkreśla, że wspieranie rozwoju czytelnictwa jest jednym z priorytetów resortu.

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, profesor Piotr Gliński zwrócił uwagę, że rozbudzanie zainteresowań czytelniczych jest ważne już od najmłodszych lat. Temu służy między innymi realizowany od kilku lat projekt „Mała książka – wielki człowiek”, który przybliżają najmłodszym bogactwo i piękno literatury, wspierając ich rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny.

Na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 z budżetu państwa ma zostać przekazane o 180 mln więcej w stosunku do poprzedniej odsłony.

„Rozbudowujemy i modernizujemy biblioteki, wspieramy wydawanie wartościowych pozycji literackich – polskich i tłumaczeń. Te wszystkie działania przyczyniają się do tego, że mamy dziś powody do ostrożnego optymizmu”

– mówił Piotr Gliński.

wrócił uwagę, że nie oznacza to jednak, iż można spocząć na laurach.

„Wręcz przeciwnie, widzimy wyraźnie, ile jeszcze pracy nas czeka w obszarze promowania czytelnictwa, rozbudzania mody na czytanie. Natomiast te wyniki wskazują, że nasze działania mają sens i przynoszą efekty”

– podkreślił wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, profesor Piotr Gliński.

Dodał, że w ciągu ostatnich sześciu lat MKDNiS uratował przed likwidacją dwa bardzo ważne polskie wydawnictwa – Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne – które zostały przekształcone w państwowe instytucje kultury. W 2019 roku minister kultury powołał Instytut Literatury, którego zadaniem jest wspieranie twórców literatury niekomercyjnej i który wydaje pozycje z zakresu wysokoartystycznej prozy i poezji polskiej i światowej.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku