°C

Wiceminister P. Jaki o słowach D. Tuska

Źródło: Twitter

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skrytykował słowa przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja wprowadza kary, między innymi, za używanie sformułowań "polskie obozy śmieci".

„Kto rozpowszechnia kłamliwe sformułowanie o „polskich obozach”, szkodzi dobremu imieniu i interesom Polski. Autorzy ustawy wypromowali to podłe oszczerstwo na cały świat, skutecznie jak nikt dotąd” – napisał na Twitterze Donald Tusk.

„Świetny moment do żartów. Prawdziwy mąż stanu. Tym bardziej, że bardzo trudny problem, który próbujemy rozwiązać (może z błędami) – zostawił nam PDT. Ustawa to jeden z wielu elementów polityki historycznej i każdy, kto nie jest populistą wie, że z efektów można będzie rozliczać dopiero po latach” – napisał w odpowiedzi na słowa Donalda Tuska Patryk Jaki.
Zgodnie z nowelizacją każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Autorzy nowelizacji oraz IPN podkreślają, że nie ogranicza ona badań naukowych i wolności słowa, a jedynie walczy z celowym zakłamywaniem historii, bezczeszczeniem pamięci o ofiarach i hańbieniem żyjących więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.

Podczas nocnego głosowania nowelizację przyjął Senat.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.