°C

Zbyt późno do szpitala z COVID-19. Jakie są powody?

Fot. Pixabay
 

Do szpitala trafiają zbyt późno, w zbyt poważnym i zaawansowanym stanie choroby - mowa o cierpiących na koronawirusa. A to zmniejsza szansę na wyleczenie i przeżycie.

Dr n. med. Anna Mania, konsultant wojewódzki ds. zakaźnych, potwierdza, że to problem ogólnopolski i że zbyt późne leczenie szpitalne ogranicza szanse na uratowanie pacjenta.

– Lek remdesivir czy osocze ozdrowieńców podajemy raczej we wstępnej fazie choroby – mówi:

Dr n. med. Anna Mania dodaje, że obok kolejek do poradni i słabości telemedycyny, kolejną z przyczyn może być to, że sam pacjent zgłasza się do lekarza zbyt późno, kiedy czuje się naprawdę źle.

Kierownik oddziału covidowego w Żaganiu lek. med. Damian Hyla również przyczyny szukałby w rozwiązaniach systemowych – jakości współpracy z lekarzem rodzinnym i w ogóle w telemedycynie, czasem w samoświadomości samego pacjenta, ale i w samej specyfice wirusa.

– Jest podstępny, a objawy na początku mogą być mylone z różnymi infekcjami, potem rozwój choroby następuje szybko:

W trzeciej fali pandemii znacznie wzrosła umieralność chorych na koronawirusa.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku