°C

Ptasia grypa. Nakazano utylizację ponad 100 tysięcy sztuk drobiu

Fot. Unsplash/Christin Hume
 

Dwa kolejne ogniska ptasiej grypy potwierdził Główny Inspektorat Weterynarii. Zakażenie u zwierząt wykryto w gminie Witonia w województwie łódzkim oraz w Nowej Soli. Wirus szczepu H5N8 wystąpił w stadzie kaczek oraz kur niosek. Łącznie nakazano wybicie i utylizację 113,6 tys. sztuk drobiu.

W Polsce potwierdzono w tym roku wystąpienie 28 przypadków ptasiej grypy u dzikich ptaków oraz 24 ogniska u drobiu hodowlanego. Obecność wirusa odnotowano również w większości krajów Europy. Najwięcej, ponad 400 ognisk, stwierdzono we Francji.

Ptasia grypa jest śmiertelnym niebezpieczeństwem dla dzikich ptaków oraz drobiu hodowlanego. W przyrodzie występuje grupa jej podtypów, między innymi H5N8 czy H5N5, stwierdzone w tym roku u zwierząt w Polsce.

Żadne badania laboratoryjne prowadzone w Polsce i Europie nie wykazały dotychczas zagrożenia wirusem dla ludzi. Właścicieli gospodarstw obowiązują zasady bezpiecznego chowu, tak zwanej bioasekuracji . Polega ona m.in. na całkowitej izolacji drobiu hodowlanego od ptactwa dzikiego oraz zabezpieczeniu pasz i wody dla tych zwierząt.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku