°C

„Aktywny powrót do szkoły” już wkrótce

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie prof. Bartosz Molik podczas konferencji prasowej w Warszawie.
 

Wartość realizacji programu "Aktywny powrót do szkoły" w tym roku to 42 mln zł. Od kwietnia akademie wychowania fizycznego szkolić będą nauczycieli, a od września planowane jest uruchomienie dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów – poinformował w piątek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie opracowały projekt „Program wspomagający uczniów po pandemii”. Jest ona podzielony na dwa etapy: pierwszy – Aktywny powrót do szkoły i drugi – Sport Klub.

W piątek minister Czarnek zainaugurował program „Aktywny powrót do szkoły”. „Niewątpliwie program będzie kontynuowany w latach następnych. Wszystko będzie zależało od tego, jakie będzie zainteresowanie” – zapowiedział.

„Nauka zdalna spowodowała niższy poziom sprawności fizycznej dzieci. (…) Długotrwałe przesiadywanie w pomieszczeniach zamkniętych i brak aktywności fizycznej spowodowały, że poziom sprawności fizycznej jest niższy” – powiedział Czarnek. Minister zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie spotęgował się problem nadwagi i otyłości u dzieci, uczniom często dolegają również wady postawy i bóle kręgosłupa.

Od kwietnia akademie wychowania fizycznego będą przeprowadzały szkolenia dla nauczycieli. Mają oni zdobyć dodatkowe umiejętności potrzebne do efektywniejszego wykorzystania zajęć wychowania fizycznego przez uczniów. Łącznie w całym kraju przeprowadzone zostanie 420 sesji szkoleniowych dla nauczycieli, zarówno w trybie online, jak i stacjonarnie.

Na zajęciach nauczyciele pod okiem specjalistów poznają m.in. metody przeciwdziałania skutkom: hipokinezji – bezczynności ruchowej, izolacji społecznej i zdrowotnym pojawiającym się po przebyciu COVID-19.

Zajęcia będą obejmowały też aspekt psychologiczny. Prowadzący opowiedzą o konsekwencjach psychicznych nauczania zdalnego, izolacji społecznej, metodach wzbudzania i utrzymywania motywacji i tworzenia motywacyjnego klimatu na zajęciach ruchowych, budowania relacji społecznych w grupie rówieśniczej oraz metod pokonywania barier aktywności fizycznej.

Nauczyciele, którzy ukończą I etap projektu, zdobędą certyfikat i będą mogli wraz ze swoją szkołą, która zechce aplikować do programu, ubiegać się o pieniądze na dodatkowe zajęcia sportowe. Szkoły, które przystąpią do programu, otrzymają pieniądze na organizację zajęć sportowych dla uczniów w 20-osobowych grupach. Pozwoli to na przeprowadzenie ok. 300 tys. godzin zajęć. Na ten cel w 2021 r. resort edukacji przeznacza blisko 42 mln zł. Takie zajęcia mają zostać uruchomione od września.

Szef MEiN przypomniał, że resort przygotowuje w sumie cztery programy wspierające uczniów po zakończeniu nauki zdalnej. Oprócz programu obejmującego zajęcia sportowe będą to również: wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, działania profilaktyczne dotyczące wad wzroku i pomoc w uzupełnieniu wiedzy.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku