°C

Rząd przedstawił nowy harmonogram szczepień

Fot. PAP/Leszek Szymański
 

10 marca rozpoczną się zapisy na szczepienia COVID-19 dla części osób przewlekle chorych. Poinformowali o tym przedstawiciele rządu. Mówili też o nowym harmonogramie szczepień. Same szczepienia dla części przewlekle chorych rozpoczną się 15 marca - poinformowała wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Jak mówiła, będą to osoby z chorobami onkologicznymi, dializowane oraz wentylowane mechanicznie. Do tej grupy dołączono oczekujących na przeszczepy oraz zdiagnozowanych pacjentów onkologicznych, dopiero oczekujących na leczenie.

Wiceminister zdrowia mówiła, że do 10 marca te osoby mają mieć wystawione e-skierowania. Aby sprawdzić, czy ma się skierowanie, trzeba będzie zajrzeć na Internetowe Konto Pacjenta lub zadzwonić do swojej przychodni. Osoby dializowane będą szczepione w swoich stacjach dializ i tam powinny się zapisać na szczepienie, chorzy na nowotwory aktualnie leczeni otrzymają szczepienie w ośrodku onkologicznym. Oczekujący na leczenie onkologiczne i na przeszczepy mają być szczepieni w punktach szczepień, a osoby wentylowane mechanicznie – prawdopodobnie w domu.

Dzień po rozpoczęciu rejestracji dla przewlekle chorych – 11 marca – rozpoczną się zapisy na szczepienia dla osób w wieku od 65 do 69 lat. Koordynator rządowego programu szczepień minister Michał Dworczyk 11 marca poinformował, że te zapisy potrwają do 13 marca. Między 18 a 20 marca będą rejestrowane osoby z roczników 1952-54, od 22 marca do 24 marca – z roczników 1954-1956. Od 25 marca mogą sie ponownie zapisywać na szczepienia pacjenci w wieku 70 plus. Szczepienia osób w wieku 69 lat mają się rozpocząć 22 marca.

Jak mówił minister Dworczyk, rząd zachęca, by zapisywać się poprzez infolinię 989, e-rejestrację na stronie http://gov.pl/szczepimysie lub wysyłając SMS na numer 664 908 556, natomiast odradza udawanie się do punktów szczepień.

8 marca rozpoczną się szczepienia osób z grupy zero, które nie zostały zaszczepione. Rząd chce, by zakończyły się one 21 marca. Będą wykonywane preparatem Astra Zeneca.
Minister Dworczyk dodał, że do 14 marca mają potrwać szczepienia nauczycieli, do najbliższej niedzieli ma być zaszczepionych 90 procent przedstawicieli tej grupy zawodowej.

29 marca rozpoczną się szczepienia grupy 1c – osób, które na co dzień spotykają się z chorymi. Będzie do nich trafiało 32 tysiące dawek szczepionki firmy Astra Zeneca tygodniowo.

Rząd poinformował również, że od przyszłego tygodnia wydłuży się czas między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki na koronawirusa. Dzięki temu będzie można przyspieszyć liczbę wykonanych szczepień. Osoby szczepione preparatem Astra Zeneca otrzymają drugą dawkę po 12 tygodniach, a Pfizerem – po 42 dniach. Z kolei ozdrowieńcy z COVID-19 – poinformował minister Dworczyk – będą szczepieni tylko jedną dawką, najwcześniej 6 miesięcy po zakażeniu.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku