°C

Prezydent wręczył nominacje generalskie

Fot. PAP/Radek Pietruszka
 

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzach Wyklętych prezydent Andrzej Duda wręczył sześć nominacji generalskich. Czterech oficerów otrzymało awans na pierwszy stopień generalski - generała brygady, a dwóch - na stopień generała dywizji. Prezydent pochwalił doświadczenie awansowanych wojskowych i podkreślił znaczenie dalszej modernizacji Wojska Polskiego.

„Dziękuję panom generałom z całego serca za wszystko, co w ostatnich latach. Za porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi, przy których wiem, że panowie pracowali. Za przygotowanie procesu nabycia samolotów myśliwskich bojowych F-35, który także wiem, że panowie realizowaliście. Za ratowanie Warszawy wtedy, kiedy nastąpiła awaria i nikt sobie nie mógł dać z tym rady i dopiero Wojska Inżynieryjne poradziły sobie z tak zwaną rurą”

– powiedział prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył również, że wręczenie awansów generalskich w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma swoje symboliczne znaczenie. Prezydent przypomniał, że niezłomni, mimo beznadziejnej sytuacji, nie złożyli broni i dochowali wierności żołnierskiej przysiędze, by służyć wolnej i niepodległej Polsce.

Na stopień generała dywizji awansowano dotychczasowych generałów brygady – Dariusza Plutę – zastępcę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Piotra Trytka – dowódcę 11. Dywizji Kawalerii Pancernej.

Pierwszą generalską gwiazdkę i stopień generała brygady otrzymali: radca-koordynator w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – pułkownik Krzysztof Kociuba, szef pionu wsparcia-zastępca szefa sztabu do spraw wsparcia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych – pułkownik Tomasz Kowalik, dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego – pułkownik Dariusz Mendrala i szef zarządu inżynierii wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – pułkownik Marek Wawrzyniak.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku