°C

36 mld zł na wsparcie seniorów w 2021 r.

Fot. Envato
 

Cały pakiet wsparcia dla emerytów i rencistów w roku 2021 wyniesie ok. 36 mld zł; to środki m.in. na waloryzację świadczeń oraz na trzynastą i czternastą emeryturę - wskazała w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS na wspólnej konferencji z wiceministrem Stanisławem Szwedem podsumowała rządowe wsparcie skierowane do osób starszych. Marlena Maląg wskazywała m.in. na działania w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Seniorów. Poinformowała, że w akcję zaangażowanych jest 13 tys. wolontariuszy i 320 tys. organizacji pozarządowych. O pomoc zgłosiło się 20 tys. seniorów.

Minister przekazała, że na wsparcie emerytów i rencistów w 2021 r. przeznaczono w sumie ok. 36 mld zł. Wymieniła przy tym m.in. waloryzację rent i emerytur, wypłatę trzynastej i czternastej emerytury.

„Dobre zarządzenie budżetem pozwala na zabezpieczenie tych środków”

– podkreśliła Maląg.

Zaznaczyła, że przy waloryzacji została podniesiona kwota dochodowa przy świadczeniu tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych. W tym roku próg wynosi 1772,08 zł.

„Wsparcie dla rodzin jest priorytetem naszego rządu (…). Realizujemy również liczne programy, które spowodują, że nasi seniorzy będą spędzać swój wolny czas w sposób aktywny”

– dodała minister.

Poinformowała, że na programy „Senior plus” i „Aktywni plus” w latach 2021-2025 przeznaczone zostanie 500 mln zł. Maląg zauważyła, że zainteresowanie tymi programami systematycznie wzrasta.

Wiceminister resortu Stanisław Szwed podkreślił, że programy „Senior plus” i „Aktywni plus” będą kontynuowane. Wyjaśnił, że działania realizowane w ramach programów mają pomóc seniorom. Przewidują one – mówił – „z jednej strony wsparcie aktywności osób starszych, czyli możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym. Drugi komponent, który w który chcemy bardzo mocno zaangażować seniorów to kwestia włączenia cyfrowego (…) żebyśmy seniorów uczyli m.in. obsługi komputera. Zależy nam też by propagować i wzmacniać bezpieczeństwo seniorów”.

„Czwarty komponent to szerszy udział osób starszych w podejmowaniu decyzji na różnych szczeblach, czy to gminnych, czy powiatowych”

– dodał.

Szwed poinformował, że nabór wniosków do programu Aktywni plus rusza 4 marca i potrwa do 26 marca.

36 mld zł na wsparcie seniorów w 2021 r. Radio Gorzów 15 kwietnia 2021


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku