°C

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie

Fot. K.Filmanowicz
 

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

– W tym dniu Gorzów będzie przystrojony flagami państwowymi – mówi prezydent miasta Jacek Wójcicki:

 – W miejscach pamięci złożone zostaną także wiązanki kwiatów – dodaje rzecznik magistratu Wiesław Ciepiela:

1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Inicjatorom powstania święta zależało na tym, aby ustanowić je przed 1 marca 2011 roku, aby pierwszymi obchodami uczcić 60. rocznicę zamordowania dowództwa.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku