°C

Setki interwencji po śnieżycach. Prognozy na luty zapowiadają powrót arktycznego mrozu

Fot. PAP/DAREK DELMANOWICZ
 

🟥 759 interwencji strażaków we wtorek w związku z opadami śniegu i silnym wiatrem - poinformował w środę rzecznik komendanta głównego PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski. Najwięcej interwencji Państwowa Straż Pożarna odnotowała w województwie podlaskim.

🟥 Jak ostrzega IMGW, intensywne opady śniegu wystąpią dziś na północnym wschodzie kraju a przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10 do 20 cm. Na południu - oblodzenia po opadach mokrego śniegu.

🟥 Jak prognozują synoptycy, luty może być nawet zimniejszy niż styczeń. Temperatury spadną co najmniej kilkanaście stopni poniżej zera. Według niektórych modeli prognozowania, wrócić może 30-stopniowy mróz.

Jak przekazał w środę mł. bryg. Krzysztof Batorski w związku z sytuacją pogodową, intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem na terenie kraju odnotowano 759 zdarzeń.

„Dotyczyły one głównie usuwania połamanych gałęzi i drzew ze szlaków komunikacyjnych”

– poinformował Batorski. Dodał, że nikt nie ucierpiał.

Najwięcej interwencji strażacy przeprowadzili w województwie podlaskim (300), lubelskim (188) oraz podkarpackim (175).

Na drogach w Podlaskiem wciąż panują trudne warunki.

⬆ Fot. PAP/DAREK DELMANOWICZ

W środę będzie pochmurno z przejaśnieniami i przelotnymi opadami śniegu. Na Warmii, Mazurach i Podlasiu opady umiarkowane do 7 cm przyrostu pokrywy. Temperatura od -5°C na Podhalu, -2°C na wschodzie do 3°C nad morzem. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni i północno-zachodni.

 
Czy w lutym wróci mroźna aura?

Jak wynika z prognozy długoterminowej opublikowanej przez IMGW, w pierwszej dekadzie lutego na południu Polski przewiduje się występowanie minimalnej temperatury od -15°C do -5°C w szczytowych partiach górskich (Kasprowy Wierch, Śnieżka). W Polsce Centralnej minimalna temperatura wyniesie od -10°C do 2°C.

Na zachodzie minimalna temperatura może się wahać na ogół od -7°C do 3°C (od Wielunia po Szczecin), natomiast w części północnej możemy się spodziewać występowania minimalnej temperatury od -6°C do 4°C.

Z kolei maksymalna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju może się wahać od -2°C nawet do 10°C.

Prognoza: od 10 lutego może wrócić siarczysty mróz

Druga dekada lutego zapowiada się nieco chłodniej, z minimalną temperaturę na Kasprowym Wierchu i Śnieżce od -18°C do -5°C oraz od -18°C do 0°C w północno wschodniej i wschodniej części kraju. Na północy i południu meteorolodzy przewidują wahanie minimalnej temperatury powietrza od -15°do 0°C, natomiast w pozostałej części kraju przeważnie od -13°C do lokalnie 2°C.

Nieco wyższe wartości minimalnej temperatury powietrza od -10°C do 2°C możliwe są na obszarze od Gorzowa Wielkopolskiego do Łeby oraz na Helu od -8°C do 2°C.

W dzień w szczytowych partiach górskich od -13°C do -2°C. Zbliżone do pierwszej dekady lutego wartości maksymalnej temperatury powietrza możliwe są w północno-wschodniej części kraju (Białystok, Suwałki) od -6°C do 6°C. Na zachodzie kraju zmienność maksymalnej temperatury powietrza przewidywana jest od około -3°C miejscami -2°C do około 8-9°C.

Wyniki eksperymentalnego modelu WRF-CFS wskazują na znaczne ochłodzenie w pierwszej i trzeciej dekadzie lutego. Mroźny okres od 25 do 28.02.2021, wg tego modelu przewiduje występowanie minimalnej temperatury do około -20°C na zdecydowanie większym obszarze Polski. A nawet w okolicach Białegostoku może osiągnąć wartość -28°C.

Jedynie na północnym-zachodzie i zachodzie kraju minimalna temperatura powietrza może oscylować wokół -5°C.

 

Setki interwencji po śnieżycach. Prognozy na luty zapowiadają powrót arktycznego mrozu Radio Gorzów 1 marca 2021

Setki interwencji po śnieżycach. Prognozy na luty zapowiadają powrót arktycznego mrozu Radio Gorzów 1 marca 2021

Setki interwencji po śnieżycach. Prognozy na luty zapowiadają powrót arktycznego mrozu Radio Gorzów 1 marca 2021