°C

Zaczynają się szczepienia seniorów

Rejestracja na szczepienie za pośrednictwem SMS-a, 22 bm. w Świdniku. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
 

Pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 trafią do punktów szczepień powszechnych już w niedzielę wieczorem - powiedział prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Zapewnił, że rozpoczynające się w poniedziałek szczepienia seniorów nie są zagrożone.

Od poniedziałku ruszają szczepienia seniorów przeciw COVID-19. Od piątku mogą się na nie zapisywać osoby 70 plus. Taką możliwość od tygodnia mają także seniorzy powyżej 80 lat.

Szef ARM zapewnił, że szczepienia dla seniorów nie są zagrożone. Poinformował, że w sobotę rozpoczął się proces dystrybucji szczepionek do punktów szczepień powszechnych.

Kuczmierowski zwrócił uwagę, że rozpoczyna się w ten sposób nowy etap w procesie szczepień w Polsce.

„Do tej pory dostarczaliśmy szczepionki do około 600 szpitali, które szczepiły głównie grupę zero i domy pomocy społecznej. W tej chwili zaczynamy dystrybucję do ponad 5 tys. punktów, w których będą odbywać się szczepienia powszechne. To przedsięwzięcie na nieporównywalnie większą skalę”

– podkreślił.

Zapowiedział, że pierwsze szczepionki trafią do punktów szczepień w niedzielę wieczorem.

„W sobotę wysłaliśmy szczepionki do hurtowni farmaceutycznych. Tam w specjalnych warunkach czekają do niedzieli. W niedzielę w południe zaczyna się proces przygotowania paczek do poszczególnych punktów szczepień. Trzeba je wyjąć z chłodni i przepakować do mniejszych pojemników, w których będą dystrybuowane do poszczególnych punktów. Następnie szczepionki są transportowane do punktów szczepień w specjalnie do tego przygotowanych samochodach-chłodniach. To musi być zrobione sprawnie, by te szczepionki były jak najdłużej przydatne do użytku – po wyjęciu z mroźni będą musiały być wykorzystane w ciągu pięciu dni”

– powiedział Kuczmierowski.


Uruchomiony został kolejny kanał rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z grupy 70 plus.

Wystarczy wysłać wiadomość o treści „SZCZEPIMY SIĘ” (z polskimi znakami) pod numer 664 908 556.


Dodał, że obecnie przy tak małych dawkach nie ma obawy o niewykorzystanie szczepionek, jednak w przyszłości, kiedy będzie ich coraz więcej, sprawny proces transportu będzie miał szczególne znaczenie.

Szef ARM zapewnił, że do południa w poniedziałek wszystkie punkty szczepień otrzymają szczepionki i będą mogły rozpocząć szczepienia seniorów. Spodziewane godziny dostaw do poszczególnych punktów szczepień zostały potwierdzone przez hurtownie farmaceutyczne.

Wskazał, że na jeden punkt przypada 30 dawek szczepionki.

„To 30 zaszczepionych pacjentów na jeden punkt w tygodniu. Takie są obecnie możliwości, ciągle mamy mniej szczepionek niż byśmy chcieli”

– wyjaśnił Kuczmierowski.

Zaznaczył, że zabezpieczone muszą być przede wszystkim szczepionki przeznaczone na drugą dawkę. Poinformował, że najbliższa dostawa Pfizera planowana jest na około 360 tys. szczepionek.
 

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce – stan na 22 stycznia 2021 r.

Zaczynają się szczepienia seniorów Radio Gorzów 1 marca 2021

Zaczynają się szczepienia seniorów Radio Gorzów 1 marca 2021


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku