°C

220 mln zł na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży przeznaczy rząd

Fot. Facebook KPRM
 

Chcemy udostępnić wszystkie kanały komunikacji, aby jak najmniej było samobójstw wśród dzieci i młodzieży - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował, że 220 mln zł zostanie przeznaczone na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży, a na poprawę infrastruktury trafi 120 mln zł.

Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki omawiał działania ws. wsparcia psychiatrii dziecięcej.

Jako pierwszy punkt Morawiecki wymienił poprawę infrastruktury, remonty i unowocześnienie placówek. „Przeznaczamy na ten cel ok. 120 mln zł – to jest po ok. 3 mln zł na jeden oddział” – podkreślał.

Zadanie drugie, o którym mówił premier, to uruchomienie bezpłatnej, całodobowej infolinii – w tym także możliwość komunikowania się poprzez czat i e-mail.

„Problemy styka się młodzież, stykają się już dzieci, są ogromne i chcemy udostępnić wszystkie możliwe kanały komunikacji po to, żeby jak najmniej było, najlepiej w ogóle, samobójstw wśród dzieci i młodzieży, żeby otworzyć wszelkie możliwe mechanizmy wsparcia dla dzieci i młodzieży w tym bardzo trudnym czasie” – mówił Morawiecki.

Z kolei trzecim rozwiązaniem – jak podkreślał szef rządu – to zwiększenie dostępności świadczeń, szkolenia i cały system, aby z problemem walczyć u jego źródeł.

„Po czwarte uruchomienie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych. Myślę, że wszyscy rodzice bez wyjątku wiedzą, jak to jest groźne uzależnienie od komputera, od jakiegoś telefonu. Dzisiaj w szczególności w czasie epidemii jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział Morawiecki.

Poinformował, że „wszystko to oznacza inwestycje wysokości powyżej 220 mln złotych”. „I w najbliższym czasie realizujemy już te różne inwestycje we wszystkich ośrodkach poprzez świadczenia, poprzez szkolenia, dostępność specjalistów. Wszystko po to, żeby dla dzieci i dla młodzieży ta ewentualna terapia była jak najbardziej dostępna” – podkreślił premier.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku