°C

Nie żyje biskup Adam Dyczkowski

Fot. Radio Zachód
 

Dziś rano zmarł biskup Adam Dyczkowski, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Miał 88 lat. Półtora tygodnia temu w ciężkim stanie trafił do szpitala. Powodem były powikłania po covid-19.

Adam Dyczkowski święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. Od roku 1978 był biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej, a później diecezji legnickiej.

W 1993 roku został przez Jana Pawła II powołany na urząd biskupa zielonogórsko-gorzowskiego. Funkcję sprawował do końca 2007 r., gdy przeszedł na emeryturę.

Jak informowaliśmy 30 grudnia ub. r., biskup Dyczkowski trafił do szpitala. Powodem były powikłania po COVID-19. Jego stan określano wówczas jako ciężki.

Prawie cztery lata temu biskup Dyczkowski uroczyście obchodził 60-lecie swojego kapłaństwa. W rozmowie z Radiem Zachód za swoje największe osiągnięcie uznał zaproszenie do Gorzowa Jana Pawła II:

Do wizyty papieża w Gorzowie doszło 2 czerwca 1997 roku:

Biskup Adam Dyczkowski był również zaangażowany w proces tworzenia województwa lubuskiego i porozumienie paradyskie, które dały podwaliny pod nowy samorząd.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak, zwracał zawsze uwagę na otwartość z jaką biskup Dyczkowski podchodził do drugiego człowieka.

Biskup Adam Dyczkowski był doktorem honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego. W poświęconej biskupowi laudacji, ówczesny rektor UZ prof. Czesław Osękowski powiedział:

„Tylko tak, wędrując od człowieka do człowieka, niosąc nadzieję i pokrzepienie, można zdziałać rzeczy wielkie, zostające w ludziach i przemieniające ich życie. Ksiądz Biskup od początku podjął ten trud uznając, że najpełniej wyrazi swą miłość do ludzi w miłości do Boga.”

Biskup Dyczkowski był honorowym obywatelem Głogowa, Gorzowa, Pszczewa i Zielonej Góry. W 2018 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku