°C

Ukończono przebudowę Galerii Sztuki Starożytnej w MN

Fot. PAP/Albert Zawada
 

Nowa Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie jest gotowa. Przebudowa jednej z najważniejszych ekspozycji sztuki starożytnej w Polsce trwała prawie dziesięć lat. Dziś zwiedził ją wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu profesor Piotr Gliński. Dla zwiedzających będzie dostępna po ponownym otwarciu Muzeum.

Minister kultury podkreślił, że nowa galeria jest efektem wspólnej pracy i zaangażowania wielu kuratorów, badaczy antyku, konserwatorów, pracowników i kolejnych dyrektorów Muzeum. „10 lat trwało przebudowywanie, renowacja i stworzenie nowej przestrzeni wystawienniczej, którą udało się zaaranżować w sposób niebywale efektowny, a to bardzo ważne, żeby nasze instytucje były nowoczesne, a jednocześnie zachęcały do zwiedzania i wywoływały mocne wrażenie” – powiedział Piotr Gliński.

Przypomniał, że Muzeum Narodowe w Warszawie kojarzyło się także ze sztuką starożytną. „To jeszcze kwestia polskiej szkoły archeologicznej, wykopalisk, które były – i są – od lat prowadzone przez polskich archeologów w wielu miejscach na świecie. Ten cały dorobek związany z profesorem Kazimierzem Michałowskim, to wszystko wreszcie znalazło swoje właściwe, docelowe miejsce i jest prezentowane tak, jak być powinno prezentowane” – podkreślił Piotr Gliński. Minister kultury mówił, że to jest bardzo dobrze przemyślana ekspozycja.

„Poszczególne epoki, tematy, są odpowiednio zaaranżowane, współgrają z tą aranżacją, z ekspozycją, więc mam nadzieję, że to zachęci nas wszystkich do zapoznawania się także z bardziej pogłębioną wiedzą na temat starożytności” – powiedział Piotr Gliński. Wyraził także nadzieję, że po otwarciu muzeum galeria będzie „hitem wystawienniczym”.

Wicepremier poinformował, że inwestycja kosztowała prawie 20 milionów złotych, z czego większość to pieniądze z polskiego budżetu, częściowo także środki europejskie. W nowej galerii znalazło się około 1800 uporządkowanych chronologicznie zabytków starożytnych cywilizacji Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu. Do najciekawszych należą między innymi: sarkofag i kartonaż kapłana Hor Dżehuti z mumią nieznanej kobiety, zapisany hieroglifami papirus z Księgą Umarłych (niemal dziesięciometrowej długości), rytualne ślepe wrota z mastaby egipskiego urzędnika imieniem Izi i portret młodego chłopca pochodzący najpewniej z oazy Fajum (Egipt).

Prezentowane dzieła poddano gruntownej konserwacji, dzięki czemu odzyskały one swój niepowtarzalny blask. Projekt nowoczesnej aranżacji przygotowała i zrealizowała pracownia Nizio Design International.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku