°C

Niemcy świętują 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena

Fot. PAP/EPA/Christian Bruna
 

16 i 17 grudnia Niemcy świętują 250. urodziny Ludwiga van Beethovena. Na wydarzenia związane z tą okrągłą rocznicą przeznaczono pierwotnie 50 milionów euro. Z powodu pandemii wiele imprez poświęconych kompozytorowi zostało odwołanych lub przesuniętych na następny rok.

Obchody związane z 250. rocznicą urodzin Ludwiga van Beethovena ruszyły właściwie już wiosną. W ciepłych miesiącach jego rodzinne miasto Bonn organizowało rejsy muzyczne do Wiednia, gdzie słynny kompozytor i pianista spędził wiele lat swojego życia. Setki poświęconych mu imprez miały się jednak odbyć dopiero dziś i jutro. W historiografii przyjmuje się 17 grudnia jako datę chrztu Beethovena.

Z powodu pandemii koronawirusa i obecnych obostrzeń większość koncertów, inscenizacji i wystaw zostało odwołanych lub przesuniętych na następny rok. Wystawione w berlińskiej Bibliotece Państwowej oryginalne partytury Ludwiga van Beethovena zostały udostępnione jedynie dziennikarzom. Wiele wydarzeń można jednak też obejrzeć i usłyszeć w Internecie, jak choćby jutrzejszy koncert z udziałem sławnego dyrygenta Daniela Barenboima.

Ludwig van Beethoven jest jednym z najczęściej granych kompozytorów na świecie, choć za życia napotykał na wiele przeciwności. Kiedy komponował swoją słynną „Odę do radości”, opartą na poemacie Friedricha Schillera, był już prawie całkowicie głuchy.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku