°C

Zmarł Ryszard Popiel

arch. RMN Gorzów
 

W sobotę wieczorem zmarł Ryszard Popiel.

Uczestnik gorzowskiego Młodzieżowego Ruchu Oporu i Ruchu Młodzieży Niezależnej oraz opozycji niepodległościowej w Gorzowie w latach 80.
W stanie wojennym w 1982 r. jako 17-latek został zatrzymany uwięziony przez władze PRL „za kolportowania na terenie Gorzowa Wlkp. ulotek i innych nielegalnych wydawnictw” oraz za to że „w styczniu 1982 był jednym z inicjatorów założenia w Gorzowie Wlkp. związku o nazwie >Młodzieżowy Ruch Oporu<, którego istnienie, ustrój i cele miały pozostać tajemnicą wobec organów państwowych, kolportując jednocześnie w okresie od stycznia do listopada 1982 ulotki nawołujące do organizowania demonstracji i przeciwdziałania aktom prawnym stanu wojennego wprowadzonego dekretem Rady Państwa”. Został skazany w 1983 r. przez wojskowy sąd PRL na karę pół roku więzienia.
Wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany za działalność niepodległościową.
Harcerz, pielgrzym, społecznik. Wieloletni kierownik Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Gorzowie.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku