°C

Politycy opozycji publikują dane policjantów. KGP: rozważamy kroki prawne

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus (po lewej) wśród funkcjonariuszy policji. Fot. PAP/Tomasz Gzell
 

Na profilach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nazwiska policjantów, którzy mieli rzekomo uczestniczyć w czynnościach w trakcie nielegalnego zgromadzenia strajku kobiet - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że kierownictwo policji rozważa podjęcie kroków prawnych w tej sprawie i na pewno nie pozostawi policjantów samych sobie, mogą oni liczyć na każdą możliwą pomoc.

Jak informuje portal tvp.info, w myśl przegłosowanej w piątek we Francji ustawy, za rozpowszechnianie zdjęć policjantów grozi do roku więzienia i 45 tys. euro kary. Przeciw nowemu prawu protestuje francuska lewica.

W czwartek i piątek na kilku profilach społecznościowych różne osoby zaczęły zamieszczać zdjęcia i personalia policjantów, którzy podczas środowego strajku kobiet mieli podejmować interwencję wobec protestujących. O komentarz w tej sprawie PAP poprosiła rzecznika Komendy Głównej Policji inspektora Mariusza Ciarkę.

„Zdajemy sobie sprawę i wiemy, że na różnego rodzaju profilach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nazwiska policjantów, którzy mieli rzekomo uczestniczyć w czynnościach związanych z zabezpieczeniem nielegalnego zgromadzenia strajku kobiet”

– podkreślił inspektor.

„Niestety, jest to bardzo nieodpowiedzialne, skandaliczne wręcz zachowanie osób, które to robią, zwłaszcza jeżeli mówimy o parlamentarzystach, którzy dobrze powinni wiedzieć, jakie może to mieć konsekwencje włącznie z możliwością ataków na policjantów i ich rodziny”

– powiedział rzecznik KGP.

Wskazał, że zdarza się, że zdjęcia przedstawiają zupełnie inne osoby.

„Osoby przedstawione w maseczkach, a obok bez maseczki to są różne osoby, a nie te same. W związku z tym podawane i powielane są dalej nieprawdziwe informacje godzące w dobre imię konkretnych osób. Niektórzy z tych policjantów, których nazwiska zostały wskazane już otrzymują groźby, a przerażające jest to, że groźby kierowane są nie tylko do nich, ale również wobec ich rodzin, małżonków i dzieci”

– ocenił.

Zaznaczył, że rozważane jest podjęcie stanowczych kroków prawnych w tej sprawie.

„Wzywamy do zachowania zgodnego z prawem, nie naruszania dobrego imienia Policji i policjantów, uszanowanie prawa do prywatności policjantów i ich rodzin i niepowielania fałszywych informacji, nieprzedstawiania niezweryfikowanych zdjęć, czy nazwisk”

– dodał.

Przypomniał również, że policjanci zabezpieczając zgromadzenia wykonują swoje ustawowe obowiązki i nie mogą być w związku z tym narażeni na szykany czy groźby.


TVP INFO: do roku więzienia i 45 tys. euro kary za rozpowszechnianie zdjęć policjantów przegłosowano we Francji

Francuski parlament przyjął w piątek wieczorem ustawę penalizującą rozpowszechnianie zdjęć policjantów interweniujących w czasie ulicznych demonstracji.

W przegłosowanym projekcie przewidziano karę nawet roku więzienia oraz 45 tys. euro grzywny za opublikowanie zdjęcia lub danych osobowych funkcjonariuszy. Przeciwna pomysłowi jest francuska lewica, a także część mediów.

Francuską ustawę poparło 146 członków Zgromadzenia Narodowego, 24 było przeciw. Kompromisowym rozwiązaniem było wprowadzenie na początku artykułu słów: „bez uszczerbku dla prawa do informacji”.

Francuskie MSW: chcemy zapewnić „ochronę tych, którzy nas chronią”

Zdaniem szefa francuskiego MSW Géralda Darmanina ustawa ma zapewniać „ochronę tych, którzy nas chronią” w obliczu przemocy, która rozprzestrzenia się w mediach społecznościowych.

Więcej informacji na stronie tvp.info.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku