°C

Brexit na ostatniej prostej

Fot. PAP/EPA/Facundo Arrizabalaga
 

Wielka Brytania i Unia Europejska poczyniły pewne postępy w rozmowach o przyszłych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, ale nie można wykluczyć, że nie uda się zawrzeć porozumienia - ostrzegł w niedzielę główny brytyjski negocjator David Frost.

„Pracujemy nad osiągnięciem porozumienia, ale jedyne, jakie jest możliwe, to takie, które respektuje naszą suwerenność i pozwala odzyskać kontrolę nad naszymi prawami, naszym handlem i naszymi wodami. Takie jest nasze niezmienne stanowisko od samego początku i nie będę go zmieniał” – napisał Frost na Twitterze po przybyciu do Brukseli, gdzie odbędzie się kolejna runda negocjacyjna.

Odniósł się on w ten sposób do spekulacji, że po rezygnacji, którą w piątek złożył Dominic Cummings, główny doradca brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, rząd w Londynie będzie bardziej skłonny do ustępstw.

„W ostatnich dniach poczyniono pewne postępy w pozytywnym kierunku. Obecnie mamy również wspólne w dużej mierze projekty tekstów traktatowych, choć oczywiście istotne elementy nie zostały jeszcze uzgodnione. Będziemy pracować nad tym, aby na nich się oprzeć i osiągnąć całościowe porozumienie, jeśli damy radę” – dodał brytyjski negocjator.

Zarazem jednak ostrzegł: „Ale może nam się nie udać. Tak czy inaczej, tak jak premier Boris Johnson jasno stwierdził 16 października, ludzie i przedsiębiorstwa muszą przygotować się na zmiany, które nastąpią 31 grudnia, przy czym większość z nich odbędzie się bez względu na to, czy dojdzie do porozumienia, czy też nie”.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Pierwotne plany rozpisane gdy zapadła decyzja na temat Brexitu zakładały, że porozumienie uda się osiągnąć do października, aby był czas na jego ratyfikację. W poniedziałek jeden z unijnych dyplomatów, cytowany anonimowo przez Reutera, zasugerował, że być może już jest za późno, by udało się ratyfikować ewentualne porozumienie przed końcem roku.

Brexit na ostatniej prostej Radio Gorzów 24 listopada 2020

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku