°C

Rafalska: Z programu „Dobry start” skorzysta 4 mln 600 tys. dzieci

fot. PAP/Tomasz Gzell

Z programu "Dobry start", który ma wspierać rodzinę w zakupie wyposażenia dla uczniów, skorzysta 4 mln 6 tys. dzieci – poinformowała minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

MRPiPS szacuje, że wnioski o wsparcie 300+ złoży 3 mln 400 tys. rodzin. „Koszt w skali kraju to 1 mld 400 mln zł. Jesteśmy już przygotowani, aby te środki do samorządów zostały przekazywane” – zapewniła Rafalska.

Minister wskazała, że podanie o wyprawkę szkolną „Dobry start” należy składać w urzędach gmin, w MOPS lub wydziałach świadczeń, czyli tam, gdzie do tej pory rodzice składali wnioski na świadczenia „Rodzina 500+”.

Szefowa resortu rodziny zaapelowała do rodziców, aby nie odkładać składania wniosków. „Jeżeli wnioski będą składane we wrześniu, to okres, który samorząd ma na wykonanie wypłaty, wynosi 2 miesiące” – powiedziała.

Poinformowała, że ze świadczenia mogą korzystać rodziny zastępcze. W tym przypadku wniosek może być składany tylko osobiście. Termin składania rozpoczyna się z początkiem sierpnia.

Rafalska zapewniła, że samorządy mają zagwarantowane środki na obsługę tego świadczenia. Za obsługę jednego wniosku dostaną 10 zł. „Myślę, że to dobra wycena” – powiedziała. Zaznaczył, że samorządy mogą przeznaczyć, co najmniej 80 proc. środków na „koszty osobowe”. „Chcielibyśmy, aby była możliwość dodatkowego zatrudnienia lub dodatkowego motywowania osób, które będą bardzo mocno obciążone pracą” – wyjaśniła.

Jedna odpowiedź do “Rafalska: Z programu „Dobry start” skorzysta 4 mln 600 tys. dzieci”

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.