°C

Petycja w sprawie wycinki drzew

redakcja gorzowska

Stowarzyszenie „Zielone Miasto Gorzów”zbiera podpisy pod petycją w sprawie planowanej wycinki drzew w Parku Słowiańskim. Drzewa mają zostać wycięte w okolicach „Słowianki”, bo tam w planach jest wybudowanie hali widowiskowo – sportowej. Członkowie stowarzyszenia dla wycinki mówią „nie”, bo ich zdaniem drzewa zostaną wycięte, a inwestycja i tak nie ruszy, bo zarezerwowano na nią zbyt mało środków.

Mówi Dawid Gdula, członek stowarzyszenia „Zielone Miasto Gorzów”.

Do argumentów stowarzyszenia odniosła się Joanna Kasprzak – Perka, prezes Centrum Sportowo – Rehabilitacyjnego „Słowianka”, które to planowaną inwestycję będzie nadzorować. Jak nam powiedziała, na razie nie ma mowy o wycince drzew.

Ze środkami, które dołożyło do inwestycji miasto, w tej chwili na budowę hali zabezpieczone jest łącznie jest 45 mln złotych. O brakujące 15 mln „Słowianka” będzie do ministerstwa aplikować w marcu.

„Zielone Miasto Gorzów” jest też przeciwne budowie hali w wybranym miejscu i twierdzi, że w tej kwestii nie było prowadzonych konsultacji społecznych. Z tymi zarzutami prezes „Słowianki” także się nie zgadza.

Petycja w sprawie wycinki drzew trafi na biurko prezydenta za około trzy tygodnie. Stowarzyszenie, chcąc zebrać pod nią jak najwięcej podpisów mieszkańców, planuje w mieście rozwiesić banery informacyjne.

Poniżej tekst petycji:

PETYCJA PRZECIWKO WYCINCE PARKU PRZY SŁOWIANCE W GORZOWIE WLKP. STOP BEZMYŚLNYM WYCINKOM DRZEW!

Park Słowiański to zielone, „dzikie” płuco miasta – teren rekreacji dla osiedli Staszica, Europejskiego, Piaski, Śródmieście, jak również użytkowników CSR Słowianka. To idealne miejsce na trasy MTB z prawdziwego zdarzenia, świetne miejsce dla biegaczy, uprawniania nordic walking. Poza tym teren dla miłośników przyrody. Dla dzieci, dla rodzin, dla gorzowian.

Plany budowy hali sportowej na terenie parku powstały kilka lat temu w oparciu o nieaktualne dziś prognozy demograficzne.

Plany BEZ JAKICHKOLWIEK KONSULTACJI Z MIESZKAŃCAMI!

Budowę hali wyceniono na 60 milionów zł (30 mln miało być z dotacji rządowej). Rząd jednak dał jedynie 15 mln, a sytuacja rynku budowlanego wskazuje, że oferta wykonawcy może opiewać nawet na 100-120 mln (widać to na przykładzie CEZiB czy SP 20). To oznacza, że miasto będzie musiało wydać na inwestycję 85 – 105 milionów. W budżecie nie ma i nie będzie takich środków.

Wycinka Parku Słowiańskiego ma służyć rzekomej budowie, której „napędem” są obietnice wyborcze, chore ambicje, brak wizji prorozwojowej i źle skalkulowany interes miasta.

Pomimo braku środków i wyjątkowo nieprzemyślanej lokalizacji hali, do lutego 2019 r. Prezydent chce wyciąć blisko 1000 drzew pod rzekomą budowę!

Dlatego mówimy NIE! NIE DLA WYCINKI PARKU SŁOWIAŃSKIEGO!

Prezydent Miasta mami opowieściami o nasadzeniach zastępczych. Tymczasem młode nasadzenia to wiotkie patyki bez liści, bez pielęgnacji, wycinane („drzewka pamięci” za filharmonią, drzewka Stali na Czereśniowej) lub usychają. Smog w Gorzowie coraz bardziej utrudnia życie a Miasto z roku na rok przestaje być Zielonym i pięknym stając się betonową pustynią.

Stracimy drzewa i tlen dla kolejnej mrzonki, takiej jak Centrum Edukacji Zawodowej przy ul. Warszawskiej (wielkie plany, które roztrzaskały się o rzeczywistość).

WIEMY, że Gorzów zasługuje na Kompleks Obiektów Sportowych wraz z halą w miejscu wyłonionym w trakcie prawdziwych konsultacji społecznych.

WIEMY, że istnieje kilka bardzo dobrych lokalizacji dla potrzebnej gorzowskim sportowcom hali, która nie musi wiązać się z bezmyślną dewastacją miejskiej przyrody.

WIEMY, że można zbudować halę sportową bez niszczenia środowiska naturalnego.

Postulujemy o uratowanie Parku Słowiańskiego przed zniszczeniem!

STOP bezmyślnej dewastacji przyrody!! Oczekujemy PRAWDZIWGO dialogu społecznego w sprawach WAŻNYCH DLA MIASTA, ważnych dla Miejskiej Zieleni.

Stowarzyszenie Zielone Miasto Gorzów

7 odpowiedzi na “Petycja w sprawie wycinki drzew”

  1. „…Członkowie stowarzyszenia dla wycinki mówią „nie”, bo ich zdaniem drzewa zostaną wycięte, a inwestycja i tak nie ruszy, bo zarezerwowano na nią zbyt mało środków…”
    Czyli jakby inwestycja miała ruszyć to wycinka będzie OK?
    PR-owa zagrywka – tak żeby zaznaczyć sens istnienia Stowarzyszenia, a jednocześnie nie narazić się opinii publicznej jak na Kostrzyńskiej

  2. Leon, a może jest wręcz przeciwnie? Może żadne inne rozmowy, prośby, apele nie przyniosły efektów i ta petycja to ostatnie narzędzie bo inne zawiodły? UM mówi, że konsultuje, ale czy to robi? Przykłady deptaka czy Kostrzyńskiej sugerują coś innego.

  3. dziwne, bo władze miasta nie czynią żadnych tajemnic co do planowanych inwestycji skutkujących, jak tutaj, przymusem przygotowania tereny zalesionego pod przyszłą budowlę. Podzielam opinie o zwyczajnym wzniecaniu szumu informacyjnego. Proponuję przyjrzeć się temu towarzystwu, czy niebawem nie ogłoszą ogromnego, własnego sukcesu, o powstrzymaniu agresywnej i wrogiej przyrodzie działalności kierownictwa „Słowianki” i przyczynienie się do zaniechania ulokowania inwestycji w tym własnie miejscu.
    Przy okazji… Panie prezydencie Jacku Wójcicki, co z przebudową alejek ul. Marcinkowskiego i zbudowaniem, bardzo potrzebnego, ronda na skrzyżowaniu z ul. Matejki. Uprzejmie przypominam, że czas wyczekiwania na tę przebudową trwa już 5 rok.

  4. No nie wiem… Pamiętam że coś mówili o tym że biorą pod uwagę różne lokalizacje, m.in trochę „wyżej” na słowiańskiej. W tym celu jakiś projekt za jakieś pieniądze powstał, potem z nieznanych powodów zaczęli się zastanawiać nad zmianą lokalizacji, powstał kolejny projekt za kolejne pieniądze. O inwestycjach mówią, tutaj zgoda, ale o uzasadnieniu takiej a nie innej realizacji to już nie bardzo.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.