°C

Morawiecki: Osiągnęliśmy w Polsce gigantyczny sukces

Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas otwarcia Kongresu Impact'18 w Krakowie, fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Dzięki wykorzystaniu analizy danych osiągnęliśmy gigantyczny sukces w walce z mafiami VAT-owskimi, a to stworzyło mały cud gospodarczy Polski, w którym dzisiaj mamy szansę funkcjonować - mówił w środę podczas kongresu Impact 2018 w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.

„Przechodzimy dzisiaj epokowe zmiany w ramach administracji publicznej w Polsce” – mówił Morawiecki, dodając, że „Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i inne ministerstwa integrują różne funkcje bardzo szybko”.

Zauważył, że kiedyś Europa integrowała się szybciej niż systemy informatyczne, dziś jest odwrotnie – to systemy informatyczne integrują się dużo szybciej niż państwa.

Dzięki wykorzystaniu analizy danych „osiągnęliśmy gigantyczny sukces w zwycięstwach z mafiami VAT-owskimi, w zwycięstwach z przestępcami podatkowymi, a to stworzyło mały cud gospodarczy Polski, w którym dzisiaj mamy szanse funkcjonować” – powiedział.

Premier zwrócił uwagę, że w Polsce potrzeba platform, które wesprą rozwój nowych rozwiązań. „Jestem wdzięczny tym różnym start-upom, tym różnym wspaniałym innowatorom, bo dzięki nim już w pierwszym roku funkcjonowania tej współpracy udało nam się uszczelnić system podatkowy w Ministerstwie Finansów i zaoszczędzić ok. 0,5 mld dolarów” – dodał.

„To wielka kwota, którą możemy angażować w rozwój edukacji, nauki i pokazuje, czym jest współpraca ze środowiskiem technologicznym, środowiskiem zaawansowanych technologii” – podkreślił.

Premier dodał, że „coraz więcej (…) zamówień publicznych przesuwamy w kierunku małych i średnich firm, w kierunku strat-upów, wierząc w to, że te rozwiązania będą unowocześniały polską gospodarkę i całą pracę rządu, administracji publicznej”.

Zachęcał do współpracy w ramach programu GovTech. Jak mówił, zawiera on m.in. rozwiązania dotyczące tego, jak skracać kolejki do lekarzy, usprawniając dostępność, jak poprawiać system podatkowy, tworząc lepsze warunki do rozwoju różnego rodzaju przedsiębiorcom.

„Wierzę w to, że zbudujemy razem z wami lepszy świat. Chcę, żeby ci silniejsi, ci wielcy, wielkie korporacje, wielkie państwa, wielkie armie tego świata były ukierunkowane w stronę dobra, współpracy, kooperacji, wspierania tych słabszych, wspierania tych bardziej poszkodowanych. To jest świat, który my chcemy budować tutaj w Polsce. To jest świat, który budujemy przez współpracę z takimi przedsiębiorcami, jak wy, jak państwo. To jest nasze zobowiązanie wobec środowisk z małych, zwinnych, technologicznie zaawansowanych środowisk i przedsiębiorców, żeby rzeczywiście tworzyć coraz lepszy świat” – podsumował.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.