°C

Komendant miejski PSP po kontroli escape roomu

PAP/Marcin Bielecki

Po tragedii w Koszalinie trwają kontrole escape-roomów. W województwie oficjalnie działają kilkanaście takich miejsc.

Marek Kopera, szef straży pożarnej w Gorzowie powiedział, że niestety stwierdzane są nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo.

Gość Radia Zachód dodał, że właściciele mają świadomość konieczności poprawy bezpieczeństwa.

W wyniku kontroli strażacy wystawiają mandaty decyzję o konieczności usunięcia nieprawidłowości, mogą też zamknąć obiekt.

Z danych zebranych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że w woj. lubuskim jest 17 escape roomów prowadzonych przez ośmiu przedsiębiorców. W Gorzowie Wlkp. jest jedno takie miejsce, w Zielonej Górze trzy. To właśnie w stolicach regionu strażacy zakończyli już kontrole.

„Zarówno w escape roomie w Gorzowie, jak i w tych w Zielonej Górze stwierdzono nieprawidłowości związane z zachowaniem warunków bezpieczeństwa pożarowego. Chodzi m.in. o dojścia do wyjść ewakuacyjnych czy brak podręcznego sprzętu gaśniczego. Nałożyliśmy dwa mandaty po 500 zł” – wyjaśnił Szymura.

PSP wszczęła także postępowania administracyjne, których skutkiem będą decyzje o wymaganiach wobec tego typu lokali. Decyzje te zostaną przekazane osobom prowadzącym escape roomy. Po upływie wskazanego w decyzji terminu na realizację wytycznych strażacy przeprowadzą powtórne kontrole.

Rzecznik dodał, że część z ustalonych miejsc prowadzenia takiej działalności jest już nieczynnych. Tak było np. w Żarach. Zaznaczył, że we współpracy z policją i innymi instytucjami PSP na bieżąco zbiera informacje, gdzie jeszcze w regionie mogą działać escape roomy.

Na wtorek wojewoda lubuski Władysław Dajczak zwołał konferencje prasową, na której wraz z komendantem wojewódzkim PSP podsumują wyniki dotychczasowych kontroli w takich obiektach rozrywkowych.

Cała rozmowa z Markiem Koperą dostępna jest poniżej.

Marek Kopera

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.