°C

Rocznica Wielkiej Ucieczki w cieniu koronawirusa

Fot. RW
 

Dziś przypada 76. rocznica ucieczki jeńców alianckich z niemieckiego obozu Stalag Luft III w Żaganiu.

W nocy z 24 na 25 marca 1944 roku wykopanym wcześniej tunelem wydostało się z obozu 76 lotników – głównie Brytyjczyków, Kanadyjczyków i Australijczyków, ale wśród uciekinierów byli też Czesi, Norwegowie, Nowozelandczycy, Francuzi i sześciu Polaków. Większość z uczestników Wielkiej Ucieczki schwytano i rozstrzelano. Na wolność wydostało się tylko trzech żołnierzy.

Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, zwraca uwagę na symbolikę tegorocznej rocznicy. W tym roku przypada bowiem 76. rocznica Wielkiej Ucieczki i dokładnie tylu jeńców wydostało się wtedy na wolność:

Marek Łazarz zaznacza, że Wielka Ucieczka to jeden z tych elementów, które przyciągają do Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu bardzo wielu turystów z zagranicy. Jak mówi, to przede wszystkim potomkowie i członkowie rodzin byłych jeńców Stalagu Luft III:

 

Marek Łazarz zaznacza, że mimo upływu 76 lat od Wielkiej Ucieczki historycy i pracownicy Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu wciąż odkrywają nowe fakty dotyczące tego wydarzenia. W muzeum utworzono nawet specjalną komórkę, która ma się zajmować odnajdywaniem i archiwizacją dokumentów i pamiątek związanych ze Stalagiem Luft III i przebywającymi tam jeńcami:

 

Dodajmy, że wczoraj w Żaganiu miały się odbyć uroczystości związane z 76. rocznicą ucieczki jeńców alianckich z niemieckiego obozu Stalag Luft III. Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne obchody zostały jednak odwołane, podobnie jak zaplanowany z tej samej okazji Cross Żagański i Bieg Harcerski.

 

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku